Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ÚNORPráce na zahradě v únoru

Při mírném únorovém počasí je třeba průběžně kontrolovat sklep. Aby zelenina a ovoce neshnili, pravidelně větráme a přebíráme poškozené plody.

Koncem února můžeme dát naklíčit brambory. Umístíme je na světlé místo při teplotě kolem 13°C. Také začínáme sázet první zeleninu do pařenišť a skleníků.

Skleník

Cibuli ze semene můžeme začít vysévat již koncem února, protože dobře klíčí již při teplotě půdy 2 až 3 °C.

Do květináčů na parapetu můžeme vysévat majoránku nebo lichořeřišnici.

Od konce února začínáme s řezem vinné révy. Řez provádíme ve dnech, kdy nemrze, aby nedocházelo ke ztrátám mízy.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – DUBEN Práce ve skleníku a pařeništi v dubnu Za teplého počasí je třeba dostatečně větrat skleníky a fóliovníky. Platí to zejména pro hlávkový salát a kedlubny. Koncem dubna můžeme do malých skleníků a fóliovníků vysazovat okurky a rajčata. Sázíme je po hlávkovém salátu, který v tuto dobu postupně sklízíme. Lilek vejcoplodý pěstujeme..
  • Jak vyrobit listovku Nejlépe se k výrobě listovky hodí shrabané listí z okrasné i užitkové zahrady, které je nejlepší. K čemu se hodí listovka Listovka se hodí jako substrát pro výsev a také k pěstování různých rostlin, většinou v kombinaci s jiným druhem zeminy. Výroba listovky Listí na podzim shrabeme a vložíme do kompostéru, který si můžeme také vyrobit..
  • Pozdní sklizeň ovoce a brzké mrazy Zmrzlé ovoce na stromech Jestliže mráz přijde dříve, než máme sklizeň ovoce dokončenou, máme určitou šanci i takové ovoce spotřebovat. Budeme ale úspěšní jen tehdy, jestliže teplota neklesla pod minus 7 °C a mráz zasáhl ovoce jen jednou. I tak musí toto ovoce jít ke spotřebě přednostně. Listy kapradí Proti..
  • Jarní práce na zahradě – březen Jarní zalévání stromů V březnu důkladně zalijeme stálezelené keře nedávno vysazené jehličnany. Za vyšších teplot ve dne totiž silně odpařují vodu, ale v noci, kdy ještě mrzne, nestačí kořeny její úbytek uhradit. Přes polední slunce keře také stíníme prknem, podepřenou deskou nebo pytlovinou. Trávník přihnojíme plným hnojivem nebo rozhozením kompostu...