Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ÚNORPráce na zahradě v únoru

Při mírném únorovém počasí je třeba průběžně kontrolovat sklep. Aby zelenina a ovoce neshnili, pravidelně větráme a přebíráme poškozené plody.

Koncem února můžeme dát naklíčit brambory. Umístíme je na světlé místo při teplotě kolem 13°C. Také začínáme sázet první zeleninu do pařenišť a skleníků.

Skleník

Cibuli ze semene můžeme začít vysévat již koncem února, protože dobře klíčí již při teplotě půdy 2 až 3 °C.

Do květináčů na parapetu můžeme vysévat majoránku nebo lichořeřišnici.

Od konce února začínáme s řezem vinné révy. Řez provádíme ve dnech, kdy nemrze, aby nedocházelo ke ztrátám mízy.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – KVĚTEN Práce na záhonech v květnu Na záhonech během května začíná hojně růst plevel. Je nejvyšší čas začít s ním bojovat. Nejen že na záhonech nevypadá pěkně, ale také bere místo a živiny pěstovaným rostlinám. Pokud je nedostatek deště, začínáme zalévat. Nikdy nezaléváme studenou vodou z vodovodu. Nejlépe používáme odstátou dešťovou vodu, která..
  • Jaká půda je vhodná do skleníku Půda ve skleníku Ve skleníku je nutné mít půdu s dostatkem organické hmoty, protože zde budeme nejčastěji pěstovat zeleninu, která je náročná na živiny – např. papriky, okurky nebo rajčata. Snadno může dojít k únavě půdy, což je častý problém starších skleníků. Dochází k jednostrannému vyčerpání půdy vlivem pěstování zeleniny na jednom místě...
  • Použití průmyslových hnojiv na zahradě Chceme-li dosáhnout při pěstování rostlin vysokých výnosů, nevystačíme ve výživě rostlin jen s organickými hnojivy. K doplnění potřeby živin používáme proto ještě průmyslová hnojiva. Ta jsou buď jednosložková, obsahující jen jednu základní živinu (dusíkatá, fosforečná, draselná), nebo vícesložková, obsahující více živin. Mnohé z nich, např. cererit, obsahují i důležité mikroprvky. Dávkování průmyslových hnojiv..
  • Léto na zahradě – červenec Začínáme sušit rozkvetlé květiny do zimních vazeb. Květy sušíme zavěšené stonky nahoru ve stínu a mírném průvanu. Mezi vhodné květiny na sušení patří: okrasné bodláky, slaměnky, šatery. Ovoce a zelenina v červenci V červenci začínáme sklízet drobné ovoce a peckoviny. Dbáme na to, abychom při sklizni stromy a keře nepoškodili. Rybíz..