Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 2. týdenZahrada v lednu

Saze a popel ze dřeva patří mezi důležité prostředky pro zlepšování půdy. Nepatří však přímo na pozemek, ale spíše do kompostu.

Při silných mrazech zkontrolujeme, zda jsou všechna venkovní vodovodní potrubí a zejména kohoutky dostatečně obalená izolací a zda je voda zastavená. Pokud by voda v potrubí nebo kohoutku zamrzla, mohlo by dojít k poškození.

Během ledna můžeme stále rozmisťovat budky pro ptáky. Ptáci na zahradě jsou důležitou součástí boje proti škůdcům. Řada ptáků v zahradách se živí hmyzem a hmyzími larvami, které škodí pěstovaným rostlinám.

Zelenina na zahradě v lednu

Sklízet můžeme kadeřávek, který je čerstvý i za velkých mrazů. S uříznutými kousky zacházíme opatrně, protože jsou křehké.

Zahrada v lednu

Zahrada v lednu

Sklízíme také zimní pór, který je chutnější a čerstvější než ten, který jsme sklidili na podzim a uskladnili.

Zeleninu uskladněnou ve sklepě musíme každý týden prohlížet a sledovat vlhkost substrátu, ve kterém je uložena. Zelenina může díky naší chvilkové nepozornosti začít zahnívat nebo schnout.

Práce na zahradě

V lednu můžeme každý týden vysévat řeřichu zahradní. Umístíme ji na kuchyňské okno, kde nemrzne. Řeřicha je vhodným obohacením jídelníčku v době zimního nedostatku.

U kdouloní a mišpulí odstraňujeme všechny přebytečné větve, aby se dovnitř koruny mohlo v létě dostat světlo a slunce.

Během ledna odstraníme u lískových keřů velkou část mladých výhonů, které vyrůstají ze země. Přispívá to k vyššímu výnosu plodů.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Jak ovlivnit mikroklima zahrady O tom, zda se plodinám na našich záhoncích bude dobře dařit, rozhoduje několik faktorů, které můžeme ovlivnit. Než se pustíme do zakládání záhonů, především zvážíme, jak kvalitní mikroklima na zahradě máme k dispozici. Fouká často na záhony vítr? Pak můžeme záhonům poskytnout ochranu třeba živým plotem, umístěným napříč proti směru nejčastějších..
  • Skleníky na zahradě Skleník na zahradě vylepší klimatické podmínky, urychlí růst zeleniny a předpěstování sadby květin na záhony nebo do okenních truhlíků. Zásady při výběru skleníku Při výběru, nákupu nebo umístění skleníků lze udělat mnoho chyb, které výsledek pěstování negativně ovlivní. Proto je dobré dodržet některé zásady. Nejdříve si dobře promyslíme, které rostliny..
  • Třešně v zahradě Třešně mají lahodnou chuť a jsou jedním z prvních plodů léta. Jsou velmi oblíbené zejména mezi dětmi pro svoji sladkou chuť. Třešně zrají podle odrůdy od konce května do cca poloviny července. Kam zasadit strom třešně Třešně mají rády stanoviště s teplou propustnou půdou s dostatkem vápníku. Nejvhodnější jsou mírné jižní svahy polohy,..
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..