Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 2. týdenZahrada v lednu

Saze a popel ze dřeva patří mezi důležité prostředky pro zlepšování půdy. Nepatří však přímo na pozemek, ale spíše do kompostu.

Při silných mrazech zkontrolujeme, zda jsou všechna venkovní vodovodní potrubí a zejména kohoutky dostatečně obalená izolací a zda je voda zastavená. Pokud by voda v potrubí nebo kohoutku zamrzla, mohlo by dojít k poškození.

Během ledna můžeme stále rozmisťovat budky pro ptáky. Ptáci na zahradě jsou důležitou součástí boje proti škůdcům. Řada ptáků v zahradách se živí hmyzem a hmyzími larvami, které škodí pěstovaným rostlinám.

Zelenina na zahradě v lednu

Sklízet můžeme kadeřávek, který je čerstvý i za velkých mrazů. S uříznutými kousky zacházíme opatrně, protože jsou křehké.

Zahrada v lednu

Zahrada v lednu

Sklízíme také zimní pór, který je chutnější a čerstvější než ten, který jsme sklidili na podzim a uskladnili.

Zeleninu uskladněnou ve sklepě musíme každý týden prohlížet a sledovat vlhkost substrátu, ve kterém je uložena. Zelenina může díky naší chvilkové nepozornosti začít zahnívat nebo schnout.

Práce na zahradě

V lednu můžeme každý týden vysévat řeřichu zahradní. Umístíme ji na kuchyňské okno, kde nemrzne. Řeřicha je vhodným obohacením jídelníčku v době zimního nedostatku.

U kdouloní a mišpulí odstraňujeme všechny přebytečné větve, aby se dovnitř koruny mohlo v létě dostat světlo a slunce.

Během ledna odstraníme u lískových keřů velkou část mladých výhonů, které vyrůstají ze země. Přispívá to k vyššímu výnosu plodů.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen


  • Jak přilákat do zahrady ježka? Ježci jsou velmi užitečná zvířata, která běžně žijí v okolí zahrad, dokonce i ve městech. Aby se ježek mohl dostat na vaši zahradu, vytvořte malou vstupní cestu – může to být otvor v plotě nebo malá prohlubeň pod ním. Pokud chcete přilákat ježky do vaší zahrady, můžete vyzkoušet následující tipy: Úkryt..
  • Jak přilákat do zahrady ještěrky Ještěrky jsou velmi užitečné a v zahradě je uvítá každý správný zahradník. Pokud je chcete přilákat, můžete vyzkoušet následující tipy. Jaké prostředí ještěrky vyhledávají Vytvořte pro ještěrky vhodné prostředí. Pro svůj život vyhledávají suchá a slunečná místa. Vytvořte jim ve své zahradě zákoutí s kamennými nebo dřevěnými hromadami, skalnatými oblastmi a..
  • Kteří ptáci bydlí na zahradě Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů..
  • Pěstování čekanky hlávkové na zahradě Čekanka hlávková vytváří podle druhu buď vysoké světle zelené hlávky, nebo kulaté zavinuté červené hlávky s bílými žebry. Vyséváme ji koncem června na záhon ve sponu 30×30 cm. Je částečně mrazuvzdorná, proto na záhoně vydrží dlouho. V kuchyni se čekanka hlávková upravuje jako salát, má nahořklou chuť. Podobné články: Rok v zeleninové..