Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 2. týden



Zahrada v lednu

Saze a popel ze dřeva patří mezi důležité prostředky pro zlepšování půdy. Nepatří však přímo na pozemek, ale spíše do kompostu.

Při silných mrazech zkontrolujeme, zda jsou všechna venkovní vodovodní potrubí a zejména kohoutky dostatečně obalená izolací a zda je voda zastavená. Pokud by voda v potrubí nebo kohoutku zamrzla, mohlo by dojít k poškození.

Během ledna můžeme stále rozmisťovat budky pro ptáky. Ptáci na zahradě jsou důležitou součástí boje proti škůdcům. Řada ptáků v zahradách se živí hmyzem a hmyzími larvami, které škodí pěstovaným rostlinám.

Zelenina na zahradě v lednu

Sklízet můžeme kadeřávek, který je čerstvý i za velkých mrazů. S uříznutými kousky zacházíme opatrně, protože jsou křehké.

Zahrada v lednu

Zahrada v lednu

Sklízíme také zimní pór, který je chutnější a čerstvější než ten, který jsme sklidili na podzim a uskladnili.

Zeleninu uskladněnou ve sklepě musíme každý týden prohlížet a sledovat vlhkost substrátu, ve kterém je uložena. Zelenina může díky naší chvilkové nepozornosti začít zahnívat nebo schnout.

Práce na zahradě

V lednu můžeme každý týden vysévat řeřichu zahradní. Umístíme ji na kuchyňské okno, kde nemrzne. Řeřicha je vhodným obohacením jídelníčku v době zimního nedostatku.

U kdouloní a mišpulí odstraňujeme všechny přebytečné větve, aby se dovnitř koruny mohlo v létě dostat světlo a slunce.

Během ledna odstraníme u lískových keřů velkou část mladých výhonů, které vyrůstají ze země. Přispívá to k vyššímu výnosu plodů.

ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen





  • Co je biodiverzita Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost. Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další. Biodiverzita a ekosystém Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody...
  • Jak založit zahradu aneb 12 tipů, jak založit zeleninové záhony Jak založit zahradu? Při zakládání nové zahrady je dobré začít v malém, abychom si nenabrali příliš mnoho zahradnických starostí, které pak nezvládneme. Plevel a škůdci nás mohou rychle přemoci. Pro záhonky vybereme místo, na kterém svítí slunce co nejdéle. Je třeba zvážit, jak se sluneční svit mění v průběhu ročních období. Nejlépe..
  • Pěstování keříčkových fazolí Keříčkové fazole Od poloviny května a v červnu postupně vysejeme na dvakrát keříčkové fazole. Budeme je tak sklízet postupně. Dáváme přednost odrůdám s krátkou dobou vývoje. Keříčkové fazole, které jsme vyseli v květnu, přihnojíme začátkem června dusíkatým hnojivem. Hnojivovou zálivku lijeme mezi řádky, abychom nepopálily listy rostlin. Rostliny nakonec ještě opláchneme sprchou čisté..
  • Zimní práce na zahradě – únor Únor by měl být bílý, aby posílil pole i naši zahrádku. Zalijeme znovu důkladně jehličnany i stále zelené keře, nezapomeneme na skalku, ošetříme trávník. Pod fóliový tunel můžeme už zasít ředkvičku a vysázet sazečku cibule. Pokud hrozí mrazy, přehodíme přes fóliovník ještě jednu vrstvu fólie, nebo starou plachtu, či jinou..