Škumpa orobincová (Rhus Typhina) – okrasná dřevina



Škumpa orobincová je stromovitý keř s nádherným podzimním zbarvením. Dorůstá do výšky cca 4 metrů a šířky až 6 metrů. Vysazujeme ji jako solitéru do větších zahrad, protože potřebuje dostatek místa. Můžeme ji vysadit také do skupiny okrasných dřevin.

Listy má škumpa velké, zpeřené, na podzim se vybarvují do oranžovo-šarlatové barvy. Květy vykvétají v červnu až červenci. Jsou zelené ve svícovitých latách. Od srpna se z květů vytvářejí jedovatá plodenství.

Škumpa orobincová (Rhus Typhina)

Škumpa orobincová (Rhus Typhina)

Pěstování škumpy orobincové

Škumpa má ráda plně osluněné stanoviště. Půda by měla být normální zahradní zemina, suchá až vlhká. Oblast kolem kořenů nesmíme okopávat ani rýt. Dáváme také pozor, abychom mělké kořeny neporanili při hrabání. Z poraněných částí by začaly vyrůstat výmladky. Pokud se tak stane, musíme výhony důkladně každý rok odstraňovat, aby nám škumpa neovládla celou zahradu.






  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Stálezelené listnaté dřeviny do stínu Pěnišníky neboli rododendrony Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..