Škumpa orobincová (Rhus Typhina) – okrasná dřevina



Škumpa orobincová je stromovitý keř s nádherným podzimním zbarvením. Dorůstá do výšky cca 4 metrů a šířky až 6 metrů. Vysazujeme ji jako solitéru do větších zahrad, protože potřebuje dostatek místa. Můžeme ji vysadit také do skupiny okrasných dřevin.

Listy má škumpa velké, zpeřené, na podzim se vybarvují do oranžovo-šarlatové barvy. Květy vykvétají v červnu až červenci. Jsou zelené ve svícovitých latách. Od srpna se z květů vytvářejí jedovatá plodenství.

Škumpa orobincová (Rhus Typhina)

Škumpa orobincová (Rhus Typhina)

Pěstování škumpy orobincové

Škumpa má ráda plně osluněné stanoviště. Půda by měla být normální zahradní zemina, suchá až vlhká. Oblast kolem kořenů nesmíme okopávat ani rýt. Dáváme také pozor, abychom mělké kořeny neporanili při hrabání. Z poraněných částí by začaly vyrůstat výmladky. Pokud se tak stane, musíme výhony důkladně každý rok odstraňovat, aby nám škumpa neovládla celou zahradu.





  • Stromy a keře v okrasné zahradě Jaké stromy pěstovat v okrasné zahradě? Stromy do zahrady vybíráme s rozmyslem. V malých zahradách působí jeden dobře umístěný strom lépe než skupina stromů, které vrhají hodně stínu. Ve velké zahradě působí vzrostlý velký strom jako nosná kostra zahradní architektury. Stromy a keře vytvářejí trvalé, zdřevnatělé stonky a kořeny. Dorůstají do mnohem..
  • Pěstování svídy Svída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu. V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté. Jak pěstovat svídu Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji..
  • Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..