Květy Štědrého dne
Barborky
Lidová pověra říká, že třešňové větvičky, tzv. barborky rozkvetlé na Štědrý den předpovídá neprovdané ženě v nadcházejícím roce nejen ženicha, ale také svatbu. Ovšem větvičky musejí být z třešně alespoň deset let staré. Větvičky se řežou na svátek svaté Barbory 4. prosince. Vázu s větvemi je třeba umístit do místnosti se stálou teplotou. Pokud prý barborky rozkvetou dříve, pak každý dřívější den květu znamená o měsíc rychlejší vdavky.
Jabloňové větvičky
Také rozkvetlé jabloňové větvičky zdobí štědrovečerní stůl. Tento lidový zvyk souvisí s křesťanskými tradicemi o ráji a stromu poznání.
Zlatý déšť
Zlatý déšť rozkvetlý na Štědrý den předpovídají bohatství a dostatek. Větvičky se řežou v předvečer svátku svatého Mikuláše o půlnoci. Místo zlatého deště je možné použít také větvičky kdouloně.
Jmelí
Jmelí je parazit, který roste především na listnatých stromech, méně na jehličnatých. Jmelí je snad nejznámější rostlinou, symbolizující tuzemské vánoční svátky. Za časů pohanských bývalo jmelí symbolem života, znamenalo také ochranu rodiny. Jmelí symbolizuje celoevropskou pověru, že jeho výskyt nad štědrovečerní tabulí zabezpečí štěstí a požehnání domovu.
Vánoční hvězda
Moderní rostlinou vánočních svátků je vánoční hvězda. Je oblíbenou ozdobou štědrovečerních stolů. Lze ji zakoupit v různých barvách, nejčastěji červené.
- Rychlení konvalinek Jak rychlit konvalinky Konvalinky, které již mají zatažené a uschlé listy, na podzim vyryjeme ze záhonu. Jednotlivé oddenky od sebe oddělíme (jsou srostlé) a vybereme jen ty, které mají pupen s květním zárodkem. Poznáme je tak, že jsou největší a nemají pravidelný kuželovitý tvar, v zárodku jsou zřetelné zárodky květu. Konvalinkám před..
- Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
- Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..
- Vegetační klid u klívií, kamélií a kaktusů Klívie Klívie od konce podzimu potřebuje teplotu do 10°C, zálivku jen velmi omezenou (aby neuvadaly listy) a žádné hnojení. Jakmile u klívie vyraší květ a dosáhne alespoň deseticentimetrové výšky, začneme opět zalévat. Odměnou je záplava květů, které se po chladném přezimování odmění. Podobně jako klívie, jsou na tom i další..