Jak se bránit padlí na rostlinách



Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců.

V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na stoncích, listech a poupatech květů. Padlí souvisí s nehybným a vlhkým vzduchem kolem stonků rostlin. Ohroženy jsou především růže, plamének a některé další popínavé rostliny.

Co dělat při napadení rostlin padlím?

Příliš bujné rostliny prostříháme, aby se zlepšila cirkulace vzduchu. Napadené výhony je nutné odstřihnout a spálit. Napadenou rostlinu důkladně zalijeme a dáme k ní nastýlku. Můžeme chemicky ošetřit vhodnými prostředky.

Padlí na rostlinách

Padlí na rostlinách






  • Červci – škůdci rostlin Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí. Jak poznat červce Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro..
  • Světlé listy u broskvoní Kalcióza – světlé listy V průběhu vegetace se nejčastěji na broskvoních setkáváme se žlutozeleným až žlutobílým zabarvením listů, které je způsobeno nedostatečným příjmem železa, zvláště na silně vápnitých půdách. Utužené a přemokřené půdy tento fyziologický projev podporují. Zkombinují-li se tyto půdní podmínky ještě s nevyrovnanou výživou, obzvláště s nadbytkem fosforu v půdě, je tato..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..