Lopatkovec (Spathiphyllum)



Lopatkovec neboli toulcovka pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Nejznámějším druhem je Spathiphyllum wallisii, která je vysoká asi 30 cm. Je výjimečná tím, že dokáže absorbovat formaldehyd, aceton a benzol.

Lopatkovec má bílou až žlutou palici květu, který je kryt bílým toulcem. Listy jsou lesklé tmavozelené s dlouhými řapíky. Květ má dlouhý stonek a vyrůstá vysoko nad listy.

Jak pěstovat lopatkovec

Lopatkovec má rád světlé nebo polostinné místo. Silné sluneční světlo způsobuje žloutnutí listů. Nemá rád průvan a teploty pod 15 °C. Toulovec se množí dělením.

Lopatkovec, Spathiphyllum

Lopatkovec, Spathiphyllum

Zalévání lopatkovce

Zaléváme pouze mírně. V zimě zálivku omezíme. Voda má mít pokojovou teplotu. Pro zvýšení vlhkosti můžeme nádobu s rostlinou umístit na pokropené oblázky nebo zvlhčujeme pomocí rozprašovače.

Škůdci a nemoci

Toulovec bývá napadán nejčastěji sviluškami a mšicemi. Je to kvůli nedostatku vlhkosti a přímým slunečním zářením. Při nadměrném hnojení se můžou na rostlině objevit hnědé skvrny u listů.





  • Pokojová rostlina Tenura (Sansevieria trifasciata) Tenura se považuje za staromódní rostlinu, i když právě ta výborně snáší suché ovzduší našich bytů. Sotva nalezneme odolnější pokojovou rostlinu, než je Tenura, pocházející z Nigérie. Ať jde o původní druh, o pěstovanou formu „Laurentii“ se žlutě lemovanými listy nebo o nízké kultivary „Hahnii“ a „Golden Hahnii“ (listy mají okraje..
  • Bilbergie (Billbergia) – broméliovitá rostlina Pěstování Bilbergie Bilbergie patří k broméliovitým pokojovým rostlinám. Velmi zřídka se zatím u nás pěstují Bilbergie, které mají dekorativní květy, ale také velmi efektní vybarvení listenů. Květenství je převislé, vyrůstá z pevné růžice listů. Ta po odkvětu odumře, ale předtím vytvoří několik nových růžic. Podmínky pro pěstování Bilbergie Bilbergie vyžaduje světlé..
  • Aby vánoční hvězda znovu vykvetla Co udělat, aby vánoční hvězda znovu vykvetla? Chceme-li vánoční hvězdu pěstovat dále, podmínkou úspěchu je svědomité zatemňování rostliny v říjnu a v listopadu. Po opadnutí listů stonky seřízneme až na 10 cm vysoké zbytky a substrát udržujeme téměř suchý. Květináč dáme na mírně teplé místo bez přímého slunečního záření. Začátkem května začneme..
  • Vegetační klid u klívií, kamélií a kaktusů Klívie Klívie od konce podzimu potřebuje teplotu do 10°C, zálivku jen velmi omezenou (aby neuvadaly listy) a žádné hnojení. Jakmile u klívie vyraší květ a dosáhne alespoň deseticentimetrové výšky, začneme opět zalévat. Odměnou je záplava květů, které se po chladném přezimování odmění. Podobně jako klívie, jsou na tom i další..