Tilandsie (Tillandsia) – broméliovitá rostlina



Pěstování Tilandsie

Tilandsie jsou broméliovité rostliny, které jsou bohaté na rozmanité druhy. Na svém původním stanovišti tyto rostliny rostou na skalách, v korunách stromů a dalších místech bez substrátu. Můžou se objevovat i na zcela nepřírodních materiálech, jakými jsou např. dráty elektrického vedení.

Některé druhy Tilandsie sice lze pěstovat v květináči, ale většině vyhovuje připevnění na epifytní kmínky a větve nebo na kameny. Často se tak vytvářejí „zahrádky“ z několika rozdílných druhů.

Tilandsie mají na svém povrchu povlak z jemných šupinek, které jsou uzpůsobeny k zachycování a přijímání vláhy. Pěstujeme je v dostatečně vlhkém prostředí nebo je musíme velmi často rosit. Do vody, kterou rostlinu rosíme, občas přidáme hnojivo určené k přihnojování na list. Optimální teploty se po celý rok pohybují v rozmezí 20 až 25 °C.

Tilandsie (Tillandsia) - broméliovitá rostlina

Tilandsie (Tillandsia) – broméliovitá rostlina

Jaké jsou druhy Tilandsií

Tilandsií existují stovky druhů. Liší se různým tvarem a uspořádáním listů a tvarem a barvou květů. Jsou mezi nimi půlmetroví obři i drobečkové, kteří dosahují sotva několika centimetrů.






  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..
  • Broméliovité rostliny Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny. Kde rostou broméliovité rostliny Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní..
  • Aby vánoční hvězda znovu vykvetla Co udělat, aby vánoční hvězda znovu vykvetla? Chceme-li vánoční hvězdu pěstovat dále, podmínkou úspěchu je svědomité zatemňování rostliny v říjnu a v listopadu. Po opadnutí listů stonky seřízneme až na 10 cm vysoké zbytky a substrát udržujeme téměř suchý. Květináč dáme na mírně teplé místo bez přímého slunečního záření. Začátkem května začneme..
  • Hvězdník není amarylis V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník. Jak vypadá pravá amarilis Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se..