Tilandsie (Tillandsia) – broméliovitá rostlinaPěstování Tilandsie

Tilandsie jsou broméliovité rostliny, které jsou bohaté na rozmanité druhy. Na svém původním stanovišti tyto rostliny rostou na skalách, v korunách stromů a dalších místech bez substrátu. Můžou se objevovat i na zcela nepřírodních materiálech, jakými jsou např. dráty elektrického vedení.

Některé druhy Tilandsie sice lze pěstovat v květináči, ale většině vyhovuje připevnění na epifytní kmínky a větve nebo na kameny. Často se tak vytvářejí „zahrádky“ z několika rozdílných druhů.

Tilandsie mají na svém povrchu povlak z jemných šupinek, které jsou uzpůsobeny k zachycování a přijímání vláhy. Pěstujeme je v dostatečně vlhkém prostředí nebo je musíme velmi často rosit. Do vody, kterou rostlinu rosíme, občas přidáme hnojivo určené k přihnojování na list. Optimální teploty se po celý rok pohybují v rozmezí 20 až 25 °C.

Tilandsie (Tillandsia) - broméliovitá rostlina

Tilandsie (Tillandsia) – broméliovitá rostlina

Jaké jsou druhy Tilandsií

Tilandsií existují stovky druhů. Liší se různým tvarem a uspořádáním listů a tvarem a barvou květů. Jsou mezi nimi půlmetroví obři i drobečkové, kteří dosahují sotva několika centimetrů.


  • Přesazování pokojových rostlin Nejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je březen. Kdy přesazujeme pokojové rostliny? Pokojové rostliny přesazujeme v okamžiku, kdy je květináč plný kořenů a je tak již nedostatečný. Poznáme to tak, že kořeny nadzvedávají půdu. Jak velký květináč zvolit? Při přesazování volíme květináč cca o 2 až 3 cm větší, než je..
  • Broméliovité rostliny Co jsou broméliovité rostliny a jak je poznáme Broméliovité rostliny zachycují vodu listovou růžicí nebo šupinkami na listech. Jsou to zvláštní a zároveň velmi dekorativní rostliny. Kde rostou broméliovité rostliny Broméliovité rostliny rostou všude v tropech a subtropech Střední a Jižní Ameriky, zejména pak v korunách stromů v deštivých pralesích. Pro jejich dekorativní..
  • Úplné prokořenění květináče Kořeny stromku nebo keře po čase zcela vyplní květináč nebo jinou nádobu. Úplné prokořenění se projeví malým růstem, a to i při dostatečném hnojení v létě, dále rychlým vysycháním substrátu a prorůstáním kořenů drenážními otvory. Jestliže po vyjmutí rostliny z nádoby zjistíme, že kořenový bal tvoří hustá spleť kořenů a substrát je..
  • Difenbachie (Diffenbachia) Pěstování difenbachie Velmi oblíbené rostliny z čeledi áronovitých, které se objevují v našich bytech, jsou různé kultivary difenbachií, které mají listy zelené se žlutými nebo bílými skvrnami nebo smetanově zbarvené listy se zeleným okrajem. Difenbachie se pěstuje poměrně snadno, a když doroste do velkých rozměrů, kdy se nám již nevejde..