Jak sázet rajčata
Vysévání semínek rajčat
Rajčata pro venkovní pěstování vyséváme od března až do začátku dubna do truhlíků ve světlé a teplé místnosti nebo do misek, umístěných v teplém pařeništi. Vlhkost udržujeme zakrytím truhlíku skleněnou deskou nebo můžeme pravidelně rosit postřikovačem. Přibližně za deset dnů rajčatová semínka vyklíčí.
Přepichování sazenic rajčat
Po vzejití a vytvoření prvních děložních nebo i pravých lístků přepichujeme rajčata do pařeniště nebo květináčků s kompostní zeminou. Do pařeniště květináčky zapouštíme až k úrovni povrchu půdy. Rostliny nesmějí nachladnou ani namrznout, mají mít dostatek světla. Pařeniště dostatečně větráme, zvláště asi dva týdny před plánovanou výsadbou.
Vysazování rajčat
Keříčková rajčata vysazujeme do sponu 60×60 cm. Tyčková rajčata do sponu 50×80 cm. Nejvhodnější doba je ve druhé polovině května, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Vysazujeme je tak aby spodní třetina lodyhy byla v zemi, nejlépe šikmo. To přinutí rostliny vytvořit mohutnější kořenový systém.
Postranní výhony rajčat
U tyčkových rajčat pravidelně odstraňujeme postranní výhony, nejlépe to provedeme odlomením a opatrným odkroucením tak, aby se ani naše ruce, nůžky nebo nůž nedotkly poraněného místa. Předejdeme tím přenosu virových chorob.
- Čím hnojit česnek? Česnek potřebuje dostatečné množství živin pro růst a tvorbu zdravých a silných hlízek. Kvalitní hnojení může být důležitým faktorem při pěstování česneku. Při použití jakéhokoli hnojiva je důležité dodržovat pokyny na obalu a nepoužívat ho více, než je doporučeno. Nadměrné hnojení může způsobit spálení kořenů a poškození rostliny. Níže jsou..
- Pěstování skleníkových rajčat Skleníková rajčata nekladou tak vysoké nároky na teplotu jako skleníkové okurky. Pro dosažení vysokých a brzkých výnosů je ale přesto rozhodující průběh teploty, který je přizpůsoben potřebám rajčat. Několikadenní pokles teplot pod 10 °C vede ke zpomalení růstu a brání oplození. V době květu a během dozrávání plodů jsou nebezpečné také..
- Co je zelené hnojení Zelené hnojení zlepšuje půdu Zeleným hnojením se nazývá dočasná kultura zcela určitých rostlin. Během poměrně krátké doby obohatí půdu humusem, přispěje ke zlepšení půdní struktury, půdu odpleveluje, zlepšuje kvalitu písčité půdy, na svazích dokáže ochránit půdu před vodní erozí. Zelené hnojení můžeme použít jako předplodinu a mezikulturu, nebo jako následnou..
- Jak pěstovat zeleninu na zahradě Triky na zeleninu Jen pečlivě ošetřovaná zelenina přinese vynikající sklizeň. Vždy vybíráme jen takové odrůdy, které se hodí na náš pozemek, vždy dáváme přednost odolným druhům. Existuje mnoho způsobů, jak si dobou úrodu ohlídat. Pro zelinářskou zahrádku platí základní pravidlo – půda nesmí nikdy vyschnout, za sucha musíme zajistit pravidelnou..