Jak pěstovat zeleninu na zahradě



Triky na zeleninu

Jen pečlivě ošetřovaná zelenina přinese vynikající sklizeň. Vždy vybíráme jen takové odrůdy, které se hodí na náš pozemek, vždy dáváme přednost odolným druhům. Existuje mnoho způsobů, jak si dobou úrodu ohlídat.

Pro zelinářskou zahrádku platí základní pravidlo – půda nesmí nikdy vyschnout, za sucha musíme zajistit pravidelnou zálivku. Pamatujeme na to, že zahradnické konve se hodí především pro malé plochy a pro citlivé rostliny – např. mladé rostlinky, semenáče nebo vyseté rostliny. Zahradnické hadice pomáhají skvěle ve velkých zahradách nebo v odlehlých koutech.

Pěstování papriky

Pěstování papriky

Zásady sklizně zeleniny

Zeleninu sklízíme pokud možno večer, snížíme tak obsah dusičnanů. Kedlubny a cukety sklízíme včas (brzy), jsou křehčí – nenecháváme je na záhonech zbytečně dlouho. Brambory jsou sklizňově zralé, když jim začnou žloutnout listy. Cibuli necháme po vytrhání dva až tři dny ležet na záhonu na slunci. Kořenovou zeleninu za slunečného odpoledne lehce povytáhneme, tím zpřetrháme jemné kořínky a večer sklízíme. Snížíme tak obsah dusičnanů.






  • Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu. Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek...
  • Jak vyrobit listovku Nejlépe se k výrobě listovky hodí shrabané listí z okrasné i užitkové zahrady, které je nejlepší. K čemu se hodí listovka Listovka se hodí jako substrát pro výsev a také k pěstování různých rostlin, většinou v kombinaci s jiným druhem zeminy. Výroba listovky Listí na podzim shrabeme a vložíme do kompostéru, který si můžeme také vyrobit..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..