Jak pěstovat zeleninu na zahradě



Triky na zeleninu

Jen pečlivě ošetřovaná zelenina přinese vynikající sklizeň. Vždy vybíráme jen takové odrůdy, které se hodí na náš pozemek, vždy dáváme přednost odolným druhům. Existuje mnoho způsobů, jak si dobou úrodu ohlídat.

Pro zelinářskou zahrádku platí základní pravidlo – půda nesmí nikdy vyschnout, za sucha musíme zajistit pravidelnou zálivku. Pamatujeme na to, že zahradnické konve se hodí především pro malé plochy a pro citlivé rostliny – např. mladé rostlinky, semenáče nebo vyseté rostliny. Zahradnické hadice pomáhají skvěle ve velkých zahradách nebo v odlehlých koutech.

Pěstování papriky

Pěstování papriky

Zásady sklizně zeleniny

Zeleninu sklízíme pokud možno večer, snížíme tak obsah dusičnanů. Kedlubny a cukety sklízíme včas (brzy), jsou křehčí – nenecháváme je na záhonech zbytečně dlouho. Brambory jsou sklizňově zralé, když jim začnou žloutnout listy. Cibuli necháme po vytrhání dva až tři dny ležet na záhonu na slunci. Kořenovou zeleninu za slunečného odpoledne lehce povytáhneme, tím zpřetrháme jemné kořínky a večer sklízíme. Snížíme tak obsah dusičnanů.





  • Vybíráme rýč a vidle Při pořizování nového rýče a vidlí je třeba klást největší důraz na účelnost. Zahradnické náčiní musí být uzpůsobeno tak, aby bylo možné pracovat bez velkého vynaložení síly. Také je nutné dávat pozor na to, aby se jednalo o kvalitní výrobek, který vydrží dlouhou dobu. Dáváme tedy přednost spíše dražšímu a..
  • Kteří ptáci bydlí na zahradě Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..