Co nabídnout ptákům v krmítku?
V období zimních mrazů, kdy ptákům chybějí přirozené zdroje potravy, bychom na ně měli myslet a přilepšit jim. Co jim můžeme bez obav nabídnout?
Hmyzožravým ptákům (sýkory, brhlíci) vyhovuje tuková směs. Šoupálkům, mlynaříkům, střízlíkům a králíčkům se zavděčíme tukovým žírem. Skládá se z hovězího nebo strojového loje, drcených slunečnicových a jiných semen, semen máku, mletých ořechů a strouhanky, máku a ovesných vloček. Směsí máčíme jehličnaté větvičky, šišky nebo jí plníme nejrůznější druhy krmítek (kelímky, květináče, které zavěšujeme jako zvonek).
Kosům, kvíčalám a brkoslavům zase určitě chutnají bobule ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, plody hrušek a jablek (čerstvé nebo sušené).
Vrabcům a hrdličkám zahradním lze nabídnout oves, pšenici nebo strouhanku, slunečnicová semínka. Z naší vlastní kuchyně můžeme použít kromě strouhanky i vařené brambory, kousky masa (ne syrové), na plátky nakrájený lůj, vnitřní sádlo nebo stoprocentní tuk a chemicky neošetřená semena.
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ÚNOR Práce na zahradě v únoru Při mírném únorovém počasí je třeba průběžně kontrolovat sklep. Aby zelenina a ovoce neshnili, pravidelně větráme a přebíráme poškozené plody. Koncem února můžeme dát naklíčit brambory. Umístíme je na světlé místo při teplotě kolem 13°C. Také začínáme sázet první zeleninu do pařenišť a skleníků. Cibuli..
- Ovocné stromy a zelené hnojení Sázení zeleného hnojení pod ovocné stromy Zelené hnojení můžeme praktikovat i pod ovocnými stromy. Zejména se v takovém prostředí uplatní peluška (hrách rolní), vikev, hořčice bílá, pohanka, svazenka, jetel plazivý – bílý, jílek mnohokvětý – italský, jílek jednoletý. Rostliny zaryjeme do půdy až na jaře, přes zimu totiž jejich porost ochraňuje..
- Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..
- Netkaná textilie Netkaná textilie je moderní materiál, který se používá při pěstování zeleniny. Nahrazuje fólii a přispívá k urychlení sklizně. Rozdíl mezi fólií a netkanou textilií Netkaná textilie se vyrábí z polypropylénu, zatímco fólie pro zahradnické účely je vyrobena z polyetylénu. Netkané textilie jsou zdravotně nezávadné. Mají lepší mechanické vlastnosti než fólie a také déle..