Citronová tráva (Cymbopogan citratus) – bylinka
Citronová tráva je aromatická bylinka, která si svou cestu na náš trh našla až z daleké Asie.
Pěstování citronové trávy
Tato bylinka se vyznačuje úzkými šedozelenými listy, které dorůstají do výšky až 150 cm. Listy jsou aromatické, s citronovou vůní. Citronová tráva obsahuje silice a flavonoidy, které mají antioxidační účinek. Dále má citronová tráva antibakteriální účinky – používá se při zvýšené teplotě, nachlazení a chřipce.
Citronovou trávu můžeme vysazovat do volné půdy nebo do květináčů. Po zasázení semena vyklíčí asi za 20 až 20 dní, optimální je teplota kolem 20 °C. Sazeničky vyrostou asi za 8 týdnů. Sazenice umisťujeme na plné slunce, protože takto mají rostliny největší obsah silic. Zaléváme vydatně, ale dáváme pozor na přemokření, které způsobuje uhnívání kořenů a špatný růst.
Přezimování citronové trávy
Citronovou trávu můžeme přezimovat v květináči při nízké teplotě, cca 10 °C a omezené zálivce.
Jak a kde použít citronovou trávu
Pro přidáván do jídel se používají stonky, které se nakrájí jako pórek nebo podrtí. Můžeme je použít jak čerstvé, tak i sušené. Citronovou trávou dochucujeme rýži, ryby, drůbež a mořské plody. Přidává se do zeleninových salátů. Z ostatních koření a bylinek se hodí ke kombinaci s česnekem, paprikou a koriandrem.
Citronovou trávu je možné také přidávat do čajových směsí, např. se zeleným čajem. Čaj s přidanou citronovou trávou pomáhá při trávicích a žaludečních problémech.
- Problémy při pěstování petržele v zahradě nebo v pařeništi Petržel je ceněná bylina, která se hojně využívá v kuchyni pro svou charakteristickou chuť a vůni. Stejně jako u každé plodiny mohou i u pěstování petržele nastat různé problémy, které je třeba řešit. Pomalé klíčení semínek Petržel je známá pomalým klíčením, což může být frustrující pro zahrádkáře, kteří chtějí rychlé..
- Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
- Bylinky a babské rady Jak se zbavit plísně na nohou Na odvar použijeme jetel luční (cca množství, které se vejde do zavařovací sklenice 0,7 l). Vaříme tak dlouho, až zhoustne a pak necháme vychladnout. Vzniklou kašičku nanášíme na dobře umyté nohy a opakujeme tak dlouho, dokud plíseň nezmizí. Bolesti zad a svalů Na bolesti..
- Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..