Problémy při pěstování petržele v zahradě nebo v pařeništi



Petržel je ceněná bylina, která se hojně využívá v kuchyni pro svou charakteristickou chuť a vůni. Stejně jako u každé plodiny mohou i u pěstování petržele nastat různé problémy, které je třeba řešit.

Pomalé klíčení semínek

Petržel je známá pomalým klíčením, což může být frustrující pro zahrádkáře, kteří chtějí rychlé výsledky. Klíčení semínek petržele může trvat až několik týdnů, což je způsobeno jejich tvrdou slupkou. Pro urychlení procesu klíčení můžete semínka před setím namočit do vody na několik hodin nebo přes noc. Před výsadbou se také ujistěte, že je půda dostatečně vlhká.

Konkurence s plevely

Petržel může být náchylná ke konkurenci s plevely, což může ovlivnit růst a výnos rostliny. Je důležité pravidelně odstraňovat plevele okolo petržele a udržovat zahradu čistou. Mulčování kolem rostlin může také pomoci potlačit růst plevelů a udržet vlhkost půdy.

Petržel

Petržel

Nedostatek nebo přebytek vody

Petržel preferuje středně vlhkou půdu a nedostatek nebo přebytek vody může vést k problémům. Nedostatek vody způsobuje vadnutí rostliny a malé kořeny, zatímco přebytek vody vede k hnilobě kořenů. Ujistěte se, že má vaše petržel pravidelnou zálivku, ale nedovolte, aby půda byla přemokřená. Drenáž půdy je klíčová pro zajištění správného růstu petržele.

Škůdci a choroby petržele

Petržel může být také náchylná k určitým škůdcům a nemocem, jako jsou mšice, slimáci nebo houbové infekce. Pravidelná kontrola rostlin a rychlá reakce na jakýkoli nárůst škůdců nebo příznaky nemocí může pomoci minimalizovat škody. Organické pesticidy a fungicidy mohou být použity k ochraně rostlin, pokud je to nezbytné.

Další nepříznivé podmínky pro růst

Některé podmínky, jako je přílišné horko, suchý vzduch nebo přímé sluneční světlo, mohou negativně ovlivnit růst petržele. Rostliny petržele preferují chladnější podmínky a částečný stín. Poskytnutí stínění nebo pěstování petržele na místě s dostatečným stínem může pomoci minimalizovat stres z přílišného slunečního záření.





  • Violka vonná (Viola odorata) Pěstování violky vonné Violka vonná, lidově zvaná fialka je dobře známou květinou. Roste v zákoutích zahrad, parků nebo také v lesích. Málokdo ví, že fialka je také léčivka. Violka vonná se řadí do čeledi violkovité. Je to vytrvalá, nízká rostlina s krátkým, tlustým oddenkem a četnými kořeny. Rostlina vytváří palzivé výhony, které zakoření..
  • Bazalka (Ocimum basilicum) Pěstování bazalky Bazalka se předpěstovává v teplém skleníku, proto je lepší si zakoupit již vypěstované sazenice. Ven je vysadíme po ledových mužích. Tato bylinka potřebuje hodně živin a vláhu. Sběr bazalky Průběžně sbíráme čerstvé listy. Sušená bazalka velmi rychle ztrácí aroma. Použití v kuchyni Tato jednička mezi kuchyňskými bylinkami ochutí saláty, masa,..
  • Medvědí česnek (Allium ursinum) Pěstování medvědího česneku Tato drobná cibulovina se rychle množí. Vysaďte ji na podzim pod listnaté stromy, dařit se jí bude i na severně orientovaném stanovišti. Péči nepotřebuje žádnou. Sběr medvědího česneku Sbírají se mladé čerstvé listy, bohužel jen v brzkém jaru, rostlina pak zatahuje. Použití v kuchyni Jedná se o oblíbené kuchyňské..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..