Perila křovitá (Perilla frutescens) – bylinka



Perila křovitá je bylinka, která si svou cestu k nám našla z daleké Asie. Její listy obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin, čímž pomáhají snižovat cholesterol. Dále má antibakteriální, antiseptické a antioxidační účinky. Tlumí zahlenění a pomáhá při astmatu.

Pěstování Perily

Perila se u nás pěstuje jako zelenolistá a červenolistá odrůda. Je to jednoletá rostlina, která má ráda slunečné stanoviště. Můžeme ji pěstovat na zahradě nebo v květináči. Perilu sázíme do dobře propustné zeminy, pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme hnojivem. Při výsadbě necháme kolem rostliny dostatek místa, protože se hojně rozrůstá do šířky.

Perila křovitá

Perila křovitá

Je to typická jednoletá bylinka s rychlým růstem. Mladé rostlinky často zaštipujeme, čímž podpoříme další růst a z rostlinek vyrostou pěkné košaté keříky, které dosahují výšky až 60 cm.

Sklízení Perily

Sklízíme jednotlivé listy a to tak, že je průběžně vyštipujeme. Perila se hodí jako koření do salátů, k masům a rybám.

Další využití Perily

Perilu můžeme využít také jako balkonovou rostlinu a vysadit ji do truhlíku, zvláště červenolistá odrůda je velmi dekorativní a přitahuje motýly.





  • Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) a jeho pěstování Pěstování rozmarýnu Pomalu rostoucí keř rozmarýnu pěstujte v nádobě a přezimujte ve světlé a chladné místnosti. Potřebuje hodně slunce, na půdu a zálivku je nenáročný. Koncem léta můžete odebrat odnože. Sběr rozmarýnu Protože rostlina roste pomalu, stříhejte větvičky od dubna do října velmi opatrně a s rozmyslem. Použití v kuchyni Rozmarýn je oblíbeným..
  • Jak pěstovat bylinky Bazalka, tymián, pažitka a další rostliny jsou ceněné pro svou chuť i léčivé účinky. Jak je pěstovat? Bez čerstvých bylinek si většina lidí vaření ani neumí představit. Bylinky dělají pokrmy mnohem chutnější, navíc mají na lidský organismus blahodárné účinky. Jejich pěstování není žádná věda, většina druhů je poměrně nenáročná a..
  • Sušené bylinky proti únavě Sušené bylinky Čerstvé jarní bylinky jsou velmi účinné proti jarní únavě. Některé byliny můžeme sušit a používat pak celoročně. Kopřiva (listy) – urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Kopřiva má pozitivní vliv na klouby. Při zevním použití ve formě oplachů prospívá vlasům. Přeslička rolní (nadzemní část rostliny) – působí podobně..
  • Květiny k jídlu Víte o tom, že některé letničky nám přinášejí nejen radost a krásu, ale že je možné je také konzumovat? Nejlepší jsou k tomu květy z vlastní zahrady, u kterých víme, v jakých podmínkách vyrostly a můžeme je jíst bez obav. Květiny vhodné k jídlu Ke květinám, na kterých si pochutnáme, patří: lichořeřišnice větší, měsíček..