Pěstování bulvového celeru



Bulvový celer

Bulvový celer dává přednost vlhkým, humózním půdám. Velmi dobře reaguje na čerstvé organické hnojení, proto by měl být zařazován pouze do 1. tratě.

Celer neklade žádné zvláštní požadavky na předplodinu, přesto se vyvarujte toho, že byste ho zařadili po kořenové zelenině. Při hnojení anorganickými hnojivy je třeba si uvědomit, že bulvový celer dává přednost hnojivům působícím fyziologicky kysele a že u něj nastává při nedostatku boru ve zvýšené míře srdéčková hniloba a suchá hniloba.

Pěstování bulvového celeru

Pěstování bulvového celeru

Velké a hladké bulvy celeru se nám urodí pouze v případě, že ho zasadíme co nejmělčeji. Nechcete-li, aby celer vybíhal do květu, vysaďte ho teprve po polovině května. Bezvadné bulvy se mohou vyvinout pouze v případě, kdy je spodní konec řapíků po vysazení ještě vidět nad povrchem země. V tomto případě rostou bulvy z poloviny nad zemí. Kořeny se pak tvoří jen na nejspodnějším konci bulvy a horní polovina zůstane hladká.

Bulvový celer, který je dobře zásobený živinami, vytváří velké množství listů, což je třeba vzít při výsadbě v úvahu. Vysazujeme jej do sponu 40 x 40 cm.





  • Pěstování okurek nakladaček aneb co je dobré vědět Hnojení okurek Okurky jsou velmi náročné na hnojení dusíkatými hnojivy, současně ale nesnášejí vyšší koncentraci průmyslových hnojiv a vyžadují přihnojit v průběhu vegetace. Okurky jsou velmi citlivé na přípravky na bázi chlóru, proto není vhodné jejich používání. Chlór uvolněný z draselné soli negativně působí na klíčení rostlin. Teplo a světlo Okurky jsou..
  • Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou Jak pečovat o oseté záhony Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem. Značkovací rostliny Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než..
  • Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..