Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór



Časný výsev zeleniny

Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února.

Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U ředkviček a ředkví přispívá časný výsev k tvorbě křehkých a chutných bulviček, které při pozdějším výsevu dřevnatějí.

Od poloviny března do dubna lze vysévat také řepu salátovou pro ranější srpnovou sklizeň. Pro pozdní sklizeň na uložení je vhodnější výsev až v květnu nebo dokonce začátkem června, protože bulvy pak nejsou přestárlé a mají potřebnou křehkost a dobrou chuť.

V dubnu rovněž sejeme hrách dřeňový, který sklízíme v červnu až červenci.

Petržel

Petržel

Postup setí zeleniny

Na upravené záhony vyséváme semena do rýh hlubokých 1 až 2 cm. Do menší hloubky v těžší půdě, do větší v lehčí půdě. Hrách sejeme 3 až 5 cm od sebe do hloubky 5 až 7 cm, aby ho ptáci nevyzobali. Řádky si vyznačíme znamenákem nebo násadou hrábí podle šňůry.

Semena vyséváme z dlaně nebo přímo ze sáčků opatrným potřásáním, což vyžaduje určitou zručnost. Při setí na větší plochu je vhodné použít malý secí strojek. Po zasetí zahrneme rýhy v zemi a půdu přiměřeně utužíme prkénkem nebo lopatou, aby dobře přilehla k semenům.





  • Co je biodiverzita Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost. Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další. Biodiverzita a ekosystém Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody...
  • Ekologické zahrady a udržitelné zemědělství Ekologické zahrady a udržitelné zemědělství jsou důležitou součástí ochrany naší planety. Když se rozhodneme vytvořit zahradu, můžeme přispět k ochraně přírody tím, že se zaměříme na ekologické praktiky a udržitelné zemědělství. Ekologická zahrada Jedním z nejdůležitějších kroků při vytváření ekologické zahrady je používání organických hnojiv a pesticidů, které minimalizují negativní..
  • Tykev a její druhy Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová. Tykev cuketa Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..