Pěstování majoránky (Majorana hortensis)
Majoránka se pěstuje jako letnička. Vyséváme ji od března doma do truhlíku, v květnu ji přesadíme na záhon. V zahradních centrech můžeme koupit i sazenice. Majoránce vyhovuje slunné místo a vápenatá půda.
Jak vysévat majoránku
Majoránka je bylinka s dlouhou vegetační dobou, proto je nutné ji vysévat již na přelomu února a března. Semínka majoránky jsou velmi drobná. Vyséváme je tak, že je pouze posypeme na povrch substrátu a zlehka zasypeme tenkou vrstvou jemného výsevního substrátu.
Takto vysetou majoránku zaléváme velmi opatrně, aby nedošlo k vyplavení semínek. Po vzejití jsou rostlinky jemné a tenké, je potřeba je nechat před přesazením zesílit. Pikýrujeme ve špetkách po 3 až 5 rostlinkách, které můžeme použít pro výsadbu do záhonu v druhé polovině května.
Sběr majoránky
Čerstvé lístky sklízíme průběžně. K sušení používáme ty, které jsou těsně před rozkvětem.
Léčivé účinky
Čaj z majoránky se používá při průjmech, podporuje trávení, zklidňuje zažívací trakt.
Použití majoránky
Vypěstovanou majoránku používáme v čerstvém nebo usušeném stavu po celý rok na přípravu jídel. Skvělá je k dochucení polévek, pečeného a mletého masa, paštik, guláše a bramboráku.
- Heřmánek pravý (Chamomilla recucita) Heřmánek pravý je jednoletá příjemně vonící bylina. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé. Lůžko je vyklenuté a duté, tím se výrazně liší od dalších druhů, jako např. heřmánkovec nevonný. Jak se pěstuje heřmánek pravý Heřmánek je rozšířeným plevelem po celém světě, množí se výsevem. Zároveň je to důležitá kulturní..
- Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) Pampeliška lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých a je celosvětově rozšířená. Můžeme ji znát také pod názvem smetanka. Nejlépe se jí daří v mírném pásu severní polokoule, ale vyskytuje se také na Novém Zélandu, v Severní a Jižní Americe nebo ve vlhkých tropech Oceánie. Pampeliška je velice nenáročná rostlina, k růstu ji stačí..
- Lichořeřišnice větší Letnička lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou. Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá...
- Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..