TOP 5 nejpěstovanějších bylinek na zahrádce
Meduňka (Melissa officinalis)
Sazenice meduňky získáme snadno rozdělením trsů, lze je ale i předpěstovat ze semen. Meduňka má ráda hlubokou živnou půdu a dostatek vody, pak je nezničitelná.
Sběr meduňky
Čerstvé listy a mladé špičky výhonků sbíráme celou sezónu, na sušení nejlépe před rozkvětem.
Použití v kuchyni
Meduňka se hodí do ovocných nápojů, jako ozdoba dezertů a limonád. Nasekaná najemno se přidává k vajíčkům a rybám.
Léčivé účinky
Meduňkový čaj pomáhá při nespavosti, únavě, chřipce a nachlazení.
Měsíček (Calendula officinalis)
Měsíček patří mezi velmi oblíbené letničky. Používá se jako obruba záhonů. Na stanovišti se sám vysemeňuje. Potřebuje hodně slunce, na půdu a zálivku je nenáročný. Hodí se i k řezu.
Sběr měsíčku
Od května do září sbíráme čerstvě rozevřené květní úbory.
Použití v kuchyni
Měsíček má nahořklou chuť, lze jej přidávat do salátů a polévek, místo šafránu pak i do rýže.
Léčivé účinky měsíčku
Mast či olej se používá na popáleniny, kožní záněty a akné. Nálev se kloktá při zánětech dásní, čaj zlepšuje činnost jater, léčí žaludeční vředy a záněty.
Tymián (Thymus vulgaris)
Tymián je příbuzný naší mateřídoušky. Pěstuje se v řadě odrůd s rozdílnými vůněmi, např. citronovou nebo pomerančovou. Sazenice kupujeme v zahradnických centrech a vysazujeme je na jaře na slunečné místo, ideálně na skalku. Tymián lze snadno množit dělením starších rostlin.
Sběr tymiánu
Mladé lístky sklízíme celoročně, na sušení nať s listy řežeme před rozkvětem.
Použití v kuchyni
Tymián je vynikající koření na drůbež, zvěřinu i jiná masa. Je vhodný do mnoha italských a francouzských pokrmů.
Léčivé účinky tymiánu
Tato bylinka má antiseptické účinky, využívá se při léčbě kašle, nachlazení, průjmech a nadýmání.
Šalvěj (Salvia officialis)
Sazenice šalvěje zakoupíme nebo získáme dělením. Existuje celá řada zajímavě zbarvených odrůd. Rostliny ocení slunce a hodně živin, v zimě přikryjeme listím nebo chvojí. Šalvěj v nádobách bezpečně přezimuje na bezmrazém místě.
Sběr šalvěje
Čerstvé listy sbíráme kdykoliv, výhonky k sušení stříháme před květem.
Použití v kuchyni
Šalvěj se přidává do řady středomořských jídel z jehněčího, telecího a vepřového masa nebo na drůbež.
Léčivé účinky šalvěje
Čaj a nálev pomáhá při bolestech v krku a žaludku, kloktadlo léčí záněty ústní dutiny.
Máta (Mentha piperita)
Pěstují se různé druhy a kultivary. Zakoupené sazenice nebo oddělky zasaďte do lehké humózní půdy, polostín této bylince nevadí. Potřebuje značné množství vody, má tendenci se rychle rozrůstat.
Sběr máty
Sbírají se listy a vrcholky stonků před rozkvětem. Mátu lze používat čerstvou i sušenou.
Použití v kuchyni
Máta je oblíbená jako přísada do nápojů a moučníků. Připravuje se z ní osvěžující čaj s chladivými účinky.
Léčivé účinky máty
Máta podporuje zažívání a pocení, zabraňuje nadýmání. Hojně se používá při nachlazení.
- Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květina třapatkovka nachová Třapatkovka nachová označovaná též jako třapatka je vytrvalá rostlina, která je nejčastěji pěstovaná jako okrasná květina (trvalka). K léčivým účinkům se používá celá rostlina, i když nejúčinnější je kořen, dále květ a list. Použít lze také třapatku úzkolistou, která má žluté květy. Droga výrazně zvyšuje imunitu, je antibiotická..
- Lichořeřišnice větší Letnička lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou. Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá...
- Pažitka (Allium schoenoprasum) Pěstování pažitky Jedná se o nejběžnější bylinku českých zahrádek. Tato víceletá cibulovina se vysévá přímo na stanoviště nebo se sází zakoupené trsy. Potřebuje dostatek živin, vody a polostinné stanoviště. Sběr pažitky Čerstvé listy sklízíme celoročně, pravidelně odstraňujeme květy. Jak na rychlení pažitky v zimních měsících? Použití v kuchyni Pažitka chutná v polévkách, pomazánkách,..
- Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..