Jak pěstovat borůvky na zahradě a balkóně
Borůvky patří mezi naše top ovoce, které je nenáročné na pěstování, a navíc je velmi zdravé. Jsou velkou zásobárnou vitamínů a minerálů. Jaký druh borůvky zasadit na zahradu nebo do velkého květináče na balkón? Zde jsou tři druhy, které je možné pěstovat i na malé zahradě:
Borůvka chocholičnatá, známá též jako kanadská borůvka
Kanadská borůvka patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější drobné ovoce. Bohatá nadílka plodů dozrává postupně od července až do září. Podle různých vysazených odrůd můžeme sklízet celé léto. Borůvce se nejvíce daří na slunečném stanovišti nebo v polostínu, kde má méně plodů. Půda by měla být kyselá (rašelina). Při vysazování vykopeme mělkou jámu, do které rašelinu nasypeme a pak teprve zasadíme borůvku. Pokud pěstujeme ve velkém květináči, dáme do něj opět rašelinu. V případě sucha je nutné borůvku zalévat, aby zemina nikdy nevyschla. V případě pěstování v květináči je velkou výhodou pěstování borůvky ve velkoobjemovém zavlažovacím kontejneru. Borůvku přihnojujeme několikrát během sezóny – používáme hnojivo speciálně určené na borůvky.
Zimolez kamčatský (kamčatská borůvka)
Plody kamčatské borůvky jsou tvarově odlišné od klasické borůvky. Jsou modré, s ojíněním, ale mají oválný tvar a dozrávají dříve. Tato borůvka není nijak náročná na půdu – roste i v obyčejné zahradní zemině. Potřebuje slunce nebo polostín. Nesnáší přemokření, nevadí ji občasné sucho. Plody dozrávají již na začátku června.
Borůvka indiánská neboli muchovník
Tato borůvka je podobná kamčatské borůvce. Plody jsou méně modré, spíše temně modrofialové s karmínovým líčkem, chuťově jsou velmi podobné klasické borůvce. Roste buď jako keř nebo stromek na kmínku. Roste dobře v každé zahradní zemině, zvládne i krátké období sucha. Muchovník vysazujeme na slunné nebo polostinné místo. Tato borůvka je pěkná také jako dekorativní dřevina. Na podzim jsou listy krásně zbarvené.
- Jak využít úrodu třešní Sklizeň úrody třešní Sklizeň je vyvrcholením našeho celoročního úsilí v péči o třešně. Pokud jsme zvolili nízké formy stromů, bude většina plodů dosažitelná ze země, případně menšího žebříku, i v pozdějším věku. Třešně češeme oběma rukama se stopkami tak, abychom nepoškodili plodonoše a nepřipravili se tak o úrodu v příštích letech. Větší množství,..
- Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
- Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..
- Višně v zahradě Višně jsou kyselejší jak třešně. Dozrávají asi o 14 dní později jak třešně, tzn. Od poloviny června až do konce července podle druhu. Kam zasadit strom višně Višně jsou oproti třešním na výběr stanoviště méně náročné. Snesou i sušší půdu. Kvetou později než třešně, proto většinou odolají lépe nepřízni počasí...