Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)



Šišák bajkalský je vytrvalá rostlina s přímým stonkem. Je vysoká cca 50 cm. Má hluchavkovité květy modrofialové barvy. V našich podmínkách ji lze pěstovat velmi dobře.

Podle výzkumu má šišák bajkalský největší množství antioxidantů, zejména vlivem většího množství obsažených flavonoidů.

Jak pěstovat šišák bajkalský

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) lze pěstovat v mírných klimatických podmínkách a vyskytuje se také jako trvalka. Potřebuje dobře osvětlené stanoviště s dostatečným přísunem slunečního světla, ale je také schopen růst v polostínu. Měl by být umístěn na dobře odvodněném místě s výživnou půdou.

 

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis)

 

Šišák bajkalský můžete vysadit buď na jaře, nebo na podzim. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby kořeny byly dobře zakořeněny a aby byly chráněny před vysycháním. Kořeny je nejlepší zasazovat do připravených otvorů, které jsou dostatečně velké a hluboké, aby byly kořeny dobře pokryty půdou. Pravidelně zavlažujeme, zejména přes léto, abychom zabránili vysychání kořenů.

Hnojení není potřeba, protože nadbytek dusíku může vést k nadměrnému růstu a oslabení rostliny. Vhodné jsou pomalu uvolňující se organická hnojiva, která lze přidat do půdy při výsadbě nebo během sezóny.

Účinky šišáku bajkalského

Spolehlivě snižuje krevní tlak, je účinným antirevmatikem a pomáhá při únavě. Nová odrůda šišák vroubkovaný má dobré účinky na nervový systém.





  • Pěstování zeleniny, bylinek a koření na jednom záhoně Zahrada může být nejen místem, kde pěstujete chutnou a zdravou zeleninu, ale také místem, kde můžete experimentovat s kombinací různých rostlin pro synergetické výhody. Kombinace zeleniny s bylinkami a kořením v zahradě může nejen obohatit vaše pokrmy o nové chutě, ale také přinést užitek pro růst a ochranu rostlin. V..
  • Rebarbora nebo také reveň Rebarbora je typickou rostlinou z babiččiny zahrádky. Jedná se o vytrvalou bylina, která každý rok na jaře obrazí pupeny z hlavy kořenů, které mohou sahat do hloubky až dva metry. Nejprve vyrůstají listy a mezi nimi v létě i květenství. Pro kuchyni jsou cenné listy. Květů se naopak zbavujeme tak, že je co..
  • Třezalka (Hypericum perfoliatum) Pěstování třezalky Tuto léčivku běžně rostoucí v naší přírodě najdeme na chudých lučních půdách a mezích. Odtud si ji můžeme snadno přesadit do zahrádky. Na pěstování je třezalka zcela nenáročná. Sběr třezalky V době kvetení třezalky, sbíráme listy a vrcholy s květy na sušení, nejlépe hned po ránu. Léčivé účinky třezalky Třezalkový čaj..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...