Začátečník v pěstování zeleniny – na co si dát pozor
Začátečník v pěstování zeleniny může být nadšený a plný naděje, ale existuje několik věcí, na které by si měl dát pozor, aby se mu dařilo.
Za prvé, je důležité zvolit si správné místo pro zahradu. Musí být dobře osvětlené, mít dostatek slunce a být chráněné před větrem. Také by mělo být dobře odvodněné, aby se předešlo zamokření kořenů. Je také důležité mít kvalitní zeminu. Zahrada by měla být obohacena o živiny a minerály, které jsou důležité pro růst rostlin. Je dobré si pořídit test zeminy, který určí, jaké živiny jsou potřebné a v jaké míře.
Zahrada může být napadena škůdci, chorobami a plevely. Je důležité sledovat stav rostlin a včas reagovat na případné problémy.
Zelenina by měla být sklízena ve správnou dobu. Některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata nebo okurky, je třeba sklízet pravidelně, aby se nezničily.
Výběr rostlin
Některé druhy zeleniny jsou snadné na pěstování, zatímco jiné jsou pro začátečníky obtížné. Doporučuje se začít s jednoduššími druhy, jako jsou rajčata, okurky, papriky nebo saláty.
Budoucí zahradních by se měl zaměřit na rostliny, které jsou vhodné pro dané klimatické podmínky. Je dobré si předem udělat plán, jaké druhy zeleniny bude pěstovat a jakou vzdálenost mezi nimi nechat.
Zimní příprava
Před zimou by měla být zahrada připravena na další sezónu. Zelenina by měla být sklizena a odpadky odstraněny, půda by měla být otočena a připravena na novou výsadbu.
Pěstování v nádobách
Pokud nemáte k dispozici zahradu, můžete pěstovat zeleninu i v nádobách. Musíte si však dávat pozor na zalévání a nutriční potřeby rostlin.
Zahradnický začátečník by se měl naučit pravidelné péči o své rostliny. Zahrada by měla být udržována čistá a plevel by měl být pravidelně odstraňován. Rostliny by měly být pravidelně zalévány a hnojeny.
- Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
- Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
- Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..
- Pěstování v pařeništi Co pěstovat v pařeništi Pařeniště je levná alternativa k fóliovníku a skleníku. Je vhodné zejména k předpěstování sadby. Pařeniště umisťujeme poblíž domu na jižní stranu, která je chráněna před větry. Vyšší strana rámu by měla směřovat k severu. Základem pařeniště je dobrá kompostová půda. Při slunečném počasí je nutné větrání a stínění. Podobné..