Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá je jednoletá aromatická bylina, vysoká až 40 cm. Drogou je kvetoucí nať. Obsahuje silice, třísloviny, tanin, bazalkový kafr a další látky.
K čemu slouží bazalka
Bazalka je mimořádně univerzální bylina. Zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, je protizánětlivá i mírně antibiotická. Drogu podáváme formou nálevu, doba vyluhování do 10 minut. Při podávání formou čaje se spíše kombinuje např. s dobromyslí, meduňkou, tymiánem, řepíkem nebo heřmánkem.
Bazalku samotnou podáváme hlavně jako koření nebo pro aromatické koupele nebo inhalace.
Druhy bazalky
Pěstuje je také např. bazalka citronová, skořicová nebo balkonová. Pro dekorativní účely dále bazalka červená a oblíbená bazalka keříčková (drobnolistá), která se dá používat delší dobu.
Existují také bazalky vytrvalé, ale jsou příliš tuhé a málo aromatické. Poslední dobou je větší poptávka po bazalce posvátné (Ocinum sanctum), známé jako tulsí. Je to proslulá bazalka z indické ájurvédy. Bylo zjištěno, že má téměř stejné účinky jako bazalka pravá, je ale považována také za magickou rostlinu.
- Kopr (Anetheum graveolens) Pěstování kopru Až metr vysoká jednoletá bylinka se vysévá přímo na stanoviště. Potřebuje slunce, dostatečnou vlhkost a půdu zásobenou živinami. Sběr kopru Od dubna do září otrháváme mladé lístky a nať, pro konzervaci i květenství. Lze také sušit a sbírat semena. Použití kopru v kuchyni Hodí se hlavně do okurkových a..
- Jak pěstovat lichořeřišnici ze semínek Lichořeřišnice (Tropaeolum) Rod lichořeřišnice obsahuje plazivé i keříčkovitě rostoucí formy, takže ho můžeme používat pro různé účely. Listy jsou velké, terčovité. Květy jsou na dlouhých stopkách s výraznou ostruhou, která tvoří typickou ozdobu. Kvete v barvách žlutá, oranžová, červená nebo jejich kombinace. Na chráněných místech a pod ochrannými kryty můžeme lichořeřišnici vysévat..
- Pěstování bazalky Bazalka je jednoletá bylinka, kterou můžeme mít na záhoně i v květináči za oknem. Pěstujeme ji ze semen na slunném místě. Použití bazalky v kuchyni Přidáváme ji do salátů, octů a zálivek. Výborně se hodí všude tam, kde používáme rajčata, protlaky a kečupy. Podobné články: Pěstování meduňky lékařské Medvědí česnek (Allium..
- Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...