Pěstování ořechů – vlašský ořech
Jak pěstovat ořechy
Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy.
Vlašský ořech
Ořešáku vlašskému neboli královskému se nejlépe daří v teplejších oblastech, kde teplota v zimě neklesá pod – 25°C. Lze jej pěstovat do nadmořské výšky cca 500 metrů v chráněných polohách. Nemá rád studené severní větry. Půda pro pěstování vlašského ořechu by měla být hlubší, středně těžká, propustná, s dostatkem vápníku a vláhy. Nevhodná jsou stanoviště v mrazových kotlinách nebo zastíněná a přemokřená místa.
Odrůdy vlašských ořechů
Nejlepší vlašské ořechy jsou tzv. polopapírky, které se snadno louskají, jsou odolnější proti mrazu a chorobám. Nevhodné jsou tzv. kamenáče, které se špatně louskají a také tzv. papírky, které mají tenkou skořápku a snadno je poškozují ptáci. Ořešáky jsou většinou samosprašné.
Ořešáky se v zahradách pěstují jako čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysokokmeny. Vysazují se zpravidla na podzim, podle klimatických podmínek. Vysazujeme do vzdálenosti 8 až 10 metrů od ostatních stromů, protože vytváří mohutnou korunu.
- Škumpa orobincová (Rhus Typhina) – okrasná dřevina Škumpa orobincová je stromovitý keř s nádherným podzimním zbarvením. Dorůstá do výšky cca 4 metrů a šířky až 6 metrů. Vysazujeme ji jako solitéru do větších zahrad, protože potřebuje dostatek místa. Můžeme ji vysadit také do skupiny okrasných dřevin. Listy má škumpa velké, zpeřené, na podzim se vybarvují do oranžovo-šarlatové barvy...
- Ruj vlasatá – okrasný keř Ruj vlasatá je okrasný keř, který dorůstá do maximální výšky 5 metrů a šířky až 4 metry. Krásně se vyjímá před tmavě zelenými jehličnany. Vyniká květy i listy. Tento keř kvete v období od června do července drobnými květenstvími ve velkých latách. Věty jsou bílé a dlouho vydrží. Vypadají velmi netradičně..
- Jak zmladit živý plot Ke zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny. U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U..
- Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..