Pěstování mandloní v našich podmínkách
Kde pěstovat mandloně
Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné.
Pěstování mandloně z pecky
Mandloň můžeme vypěstovat buď ze stromku zakoupeného v zahradnictví, nebo také z pecky. Takto vypěstovaný stromek mívá stejně kvalitní plody, jako matečný strom. Důležité je použít pecky z později dozrávajících odrůd, které mají kvalitnější jádra. Pecky necháme přes zimu v mírně vlhkém písku ve sklepě a v březnu je vysejeme přímo na vybrané stanoviště. Během 3 let se vytvoří korunka, kterou udržujeme mírným řezem prosvětlenou.
Plody a květy mandloní
Mandloně se uplatní i v menších zahradách. Stromy dorůstají do výšky 5 až 6 metr, listy se podobají listům broskvově. Kvést a plodit začínají cca ve 3 až 4 roce. Květy jsou bílé nebo růžové, kvetou od začátku dubna, ještě dříve než meruňky. Květy snesou krátkodobý mráz cca do -4 °C.
Mandloně jsou cizosprašné, proto je nutné pěstovat vedle sebe alespoň dva stromy, aby je včely mohly opylit. Kvetoucí stromy jsou pěknou ozdobou zahrady.
Plody mandloní jsou zploštělé peckovice velké asi jako větší švestky. Plody pukají a uvolňují se z nich hladké dírkované pecky, které je nutné usušit. K jídlu jsou určené zejména odrůdy se sladkým jádrem.
- Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
- Jak zmladit živý plot Ke zmlazení živého plotu přistupujeme ve chvíli, kdy dojde k jeho bujnému růstu, nebo když nebyl několik let udržován. Zmlazení spočívá v hlubokém řezu, který ovšem zvládnou jen některé rostliny. U ostatních je lepší výměna za nové. Výrazný zmlazovací řez je u živého plotu dlouhou dobu znát, dojde ke snížení výšky. U..
- Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
- Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Pěstování fíkovníků v našich podmínkách..