Jak na pěstování mrkve



Mrkev je oblíbenou zeleninou, která obsahuje mnoho prospěšných látek pro lidské zdraví. Pěstování mrkve není nijak složité, ale je třeba dodržovat několik základních pravidel. Pokud je dodržíte, můžete mít krásné a chutné mrkve.

Příprava půdy pro mrkev

Mrkev vyžaduje půdu, která je propustná a dobře zásobená živinami. Půdu je třeba připravit na jaře, ideálně předchozí podzim, kdy se do půdy přidává organický materiál, například kompost nebo hnůj. Půda by měla být také pH neutrální, ideálně okolo 6,5.

Jak na pěstování mrkve

Jak na pěstování mrkve

Výsev a výsadba mrkve

Mrkev se sází nebo seje od března do srpna. Výsev by měl být proveden do propustné půdy, aby semínka mohla růst a dostávat potřebné živiny. Mrkev sejeme do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm a semínka zakryjeme tenkou vrstvou půdy. Je důležité udržovat půdu vlhkou, dokud se semínka nevzejdou.

Péče o rostliny mrkve

Rostliny mrkve potřebují pravidelné zalévání, aby se kořeny nevysušily. Je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Při pěstování mrkve je také důležité pravidelně odplevelovat a uvolňovat půdu kolem rostlin (okopávat).

Hnojení mrkve

Hnojení mrkve by mělo být provedeno před výsadbou nebo výsevem, ideálně organickým hnojivem. Mrkev také dobře reaguje na běžné minerální hnojivo, zejména dusík, fosfor a draslík. Je třeba se však vyvarovat nadměrného hnojení dusíkem, což může způsobit deformace kořenů.





  • Jaký je u česneku rozdíl mezi paličákem a nepaličákem? Česnek rozdělujeme na paličák a nepaličák. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je poznáme? Paličák vytváří na vrcholu palici (květenství s květy a pacibulkami), které je nutné odstranit, jinak snižuje výnos. Má velké stroužky, které jakoby směřují ke středu, na pohled je atraktivnější. Nepaličák nevytváří květenství, takže se nevysiluje. Lépe..
  • Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
  • Co je zelené hnojení Zelené hnojení zlepšuje půdu Zeleným hnojením se nazývá dočasná kultura zcela určitých rostlin. Během poměrně krátké doby obohatí půdu humusem, přispěje ke zlepšení půdní struktury, půdu odpleveluje, zlepšuje kvalitu písčité půdy, na svazích dokáže ochránit půdu před vodní erozí. Zelené hnojení můžeme použít jako předplodinu a mezikulturu, nebo jako následnou..
  • Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..