Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENECJezírka na zahradě v červenci

Vodní nádrže na zahradě se často stávají líhněmi komárů, kteří za letních večerů nepříjemně trápí celé okolí. Nejlepší ochranou proti nim je těsně přiléhající poklop, jímž nádrže přikryjete. Stálou přítomnost komářích larev, nebo když nemůžete nádrž z jakéhokoliv důvodu zakrýt, vyřešte tak, že nádrž před novým naplněním zcela vyprázdněte.

Práce na zahradě v červenci

V období horka patří kypření povrchu půdy k nejdůležitějším pěstebním opatřením na zahrádce. To platí nejen pro záhony zeleniny, ale pro všechny části zahrady. Okopávat je nutné po každém dešti nebo zálivce.

Nať sklízených keříčkových fazolí byste neměli vytrhávat, ale odříznout těsně nad zemí. Tak zůstanou kořeny fazolí v zemi a s nimi i dusík, vyprodukovaný hlízkovitými bakteriemi.

Keříčkové fazole

Keříčkové fazole

Od konce července se rozvíjí květy na postranních výhonech lilku vejcoplodého (baklažánu). Po jejich nasazení odřízněte horní část hlavního výhonu.

U okurek patří zalévání a hnojení k těm nejdůležitějším červencovým pracím. Čím rychleji sklidíte plody okurek, tím rychleji se budou vyvíjet další.

Má-li kukuřice cukrová vytvořit velké palice se šťavnatými semeny, musí dostat i v červenci dvě dávky živin. Několikrát jí také musíme nakypřit půdu.

U většiny kořeninových bylinek (pažitka, bazalka, máta,…) je možné postupně sklízet části rostlin po celé vegetační období.

U záhonů zahradních jahodníků, určených pouze na plody, je třeba okamžitě po sklizni odstranit šlahouny.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen


  • Sklízení a skladování mrkve Co potřebuje mrkev Mrkev sklízíme co možná nejpozději, protože až do pozdního podzimu stále dorůstá a snese i slabé mrazíky. Ze země ji vyrýváme pomocí rýče. Uskladnění mrkve Než mrkve uložíme do sklepa, odřežeme nať. Před uložením necháme kořeny několik dnů oschnout na volném místě chráněném před vlhkem. Mrkev ukládáme..
  • Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..
  • Květopas jabloňový – škůdce Škůdce květopas jabloňový Květopas jabloňový je dalším nepříjemný nájemník našich zahrad. Začíná se objevovat v době květu jabloní. Že květopas na jabloních bydlí, poznáme tak, že se některá poupata nerozvinou, zůstanou uzavřená a získají rezavě hnědou barvu. Larvy se kuklí uprostřed těchto zaschlých květů, teprve potom z nich vylétnou dospělí..
  • Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..