Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENEC



Jezírka na zahradě v červenci

Vodní nádrže na zahradě se často stávají líhněmi komárů, kteří za letních večerů nepříjemně trápí celé okolí. Nejlepší ochranou proti nim je těsně přiléhající poklop, jímž nádrže přikryjete. Stálou přítomnost komářích larev, nebo když nemůžete nádrž z jakéhokoliv důvodu zakrýt, vyřešte tak, že nádrž před novým naplněním zcela vyprázdněte.

Práce na zahradě v červenci

V období horka patří kypření povrchu půdy k nejdůležitějším pěstebním opatřením na zahrádce. To platí nejen pro záhony zeleniny, ale pro všechny části zahrady. Okopávat je nutné po každém dešti nebo zálivce.

Nať sklízených keříčkových fazolí byste neměli vytrhávat, ale odříznout těsně nad zemí. Tak zůstanou kořeny fazolí v zemi a s nimi i dusík, vyprodukovaný hlízkovitými bakteriemi.

Keříčkové fazole

Keříčkové fazole

Od konce července se rozvíjí květy na postranních výhonech lilku vejcoplodého (baklažánu). Po jejich nasazení odřízněte horní část hlavního výhonu.

U okurek patří zalévání a hnojení k těm nejdůležitějším červencovým pracím. Čím rychleji sklidíte plody okurek, tím rychleji se budou vyvíjet další.

Má-li kukuřice cukrová vytvořit velké palice se šťavnatými semeny, musí dostat i v červenci dvě dávky živin. Několikrát jí také musíme nakypřit půdu.

U většiny kořeninových bylinek (pažitka, bazalka, máta,…) je možné postupně sklízet části rostlin po celé vegetační období.

U záhonů zahradních jahodníků, určených pouze na plody, je třeba okamžitě po sklizni odstranit šlahouny.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen






  • Jak přilákat ptáky do zahrady Pokud chcete přilákat ptáky do zahrady, můžete vyzkoušet několik jednoduchých a účinných metod. Potrava, voda, úkryt Poskytněte jim potravu, zejména v zimě. Instalujte ptačí krmítko nebo rovnou několik krmítek umístěných ve strategických částech zahrady. Naplňte je semeny, ořechy, ovocem nebo sušeným hmyzem. Vybírejte potravu, která je přitažlivá pro různé druhy ptáků...
  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týden Kompost v lednu V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou. Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli..
  • Jak zlepšit kvalitu půdy Každý zahrádkář se snaží mít co nejkvalitnější úrodu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je systematické zlepšování kvality půdy, kterou má na své zahradě k dispozici. Takovou možností je zelení hnojivo. Jakou máme půdu Základem úspěchu je bezesporu znalost jakosti půdy na pozemku. K tomu nám dopomůže její rozbor, který..
  • Podzim na zahradě – listopad V listopadu uklízíme zahradu před zimou. Do poloviny listopadu můžeme vysazovat keřové růže. Výhony všech růží zkrátíme na 30 až 40 cm a keře zahrneme zemí s kompostem. Stromkové růže opatrně ohneme k zemi a zajistíme kolíkem. Korunku zasypeme zemí a kmínek volně obalíme vrstvou papíru. Skalničky ve skalce připravíme na zimu. Přikryjeme..