Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENEC



Jezírka na zahradě v červenci

Vodní nádrže na zahradě se často stávají líhněmi komárů, kteří za letních večerů nepříjemně trápí celé okolí. Nejlepší ochranou proti nim je těsně přiléhající poklop, jímž nádrže přikryjete. Stálou přítomnost komářích larev, nebo když nemůžete nádrž z jakéhokoliv důvodu zakrýt, vyřešte tak, že nádrž před novým naplněním zcela vyprázdněte.

Práce na zahradě v červenci

V období horka patří kypření povrchu půdy k nejdůležitějším pěstebním opatřením na zahrádce. To platí nejen pro záhony zeleniny, ale pro všechny části zahrady. Okopávat je nutné po každém dešti nebo zálivce.

Nať sklízených keříčkových fazolí byste neměli vytrhávat, ale odříznout těsně nad zemí. Tak zůstanou kořeny fazolí v zemi a s nimi i dusík, vyprodukovaný hlízkovitými bakteriemi.

Keříčkové fazole

Keříčkové fazole

Od konce července se rozvíjí květy na postranních výhonech lilku vejcoplodého (baklažánu). Po jejich nasazení odřízněte horní část hlavního výhonu.

U okurek patří zalévání a hnojení k těm nejdůležitějším červencovým pracím. Čím rychleji sklidíte plody okurek, tím rychleji se budou vyvíjet další.

Má-li kukuřice cukrová vytvořit velké palice se šťavnatými semeny, musí dostat i v červenci dvě dávky živin. Několikrát jí také musíme nakypřit půdu.

U většiny kořeninových bylinek (pažitka, bazalka, máta,…) je možné postupně sklízet části rostlin po celé vegetační období.

U záhonů zahradních jahodníků, určených pouze na plody, je třeba okamžitě po sklizni odstranit šlahouny.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen






  • Kompostování a recyklace odpadů v zeleninové zahradě Práce v  zeleninové zahradě je nejen o pěstování chutných plodů, ale také o péči o půdu a životní prostředí kolem nás. Kompostování a recyklace odpadů jsou klíčové prvky udržitelného zemědělství, které nejenže snižují zátěž skládek, ale také přispívají k bohatším a živějším půdním podmínkám. Jak efektivně využívat kompostování a recyklaci..
  • Slovníček substrátů aneb co je co? Bentonit Bentonit – šedá jílovitá hmota, v níž převládá jílový materiál montmorillonit, který má velkou schopnost na svém povrchu poutat hodně živin a vody. Bylo zjištěno, že už 200 g bentonitu na 1 m2 výrazně zlepšuje vlastnosti písčitých půd. Přidává se také do substrátů a je vhodný také k podestýlce koček. Guáno..
  • Jak uchovat sklizené peckoviny Uložení ovoce do kopřiv Sklizeným švestkám, rynglím nebo broskvím prospěje kopřivové lože. Jestliže jsme sklidili tento druh ovoce, uložíme ho do kopřiv (dvoudomých nebo žahavých). Ovoce správně dozraje. Pracujeme v rukavicích! Uskladnění švestek a blumů Švestky a blumy udržíme čerstvé tři až čtyři měsíce, ale nesmí k nim vzduch. Plody určené pro..
  • Pěstujeme cuketu a patison Cuketa je v poslední době hodně oblíbená zelenina. Mladé nedozrálé plody se sklízejí postupně, jakmile dorostou do délky 10 až 25 cm. Předpěstované sazenice cukety vysazujeme do sponu 1×1 metr. Obdobně pěstujeme i patisony. Cukety i patisony pravidelně zaléváme. Podobné články: Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1...