Srovnání kompostéru a kompostu



Kompostér a klasický kompost

Je rozdíl mezi kompostem vyrobeným v kompostéru a klasickém kompostu? Pokud se dodržují určité zásady, rozdíl není patrný. A jaké to jsou?

Základem je umístění kompostu nebo kompostéru na vhodné místo. Mělo by být v polostínu pod stromem, ideálně pod ořechem, který stíní a látky z jeho listů navíc odpuzují hmyz. Ke správnému tlení kompostovaného materiálu potřebuje kompost přístup vzduchu, takže dospod dáme větve ve vrstvě dvacet až dvacet pět centimetrů. Vznikne tak něco jako rošt, kterým odtéká přebytečná voda. V přemokřené hmotě totiž tlející proces neprobíhá, jen hnije a páchne.

Kompostér

Kompostér

V době delšího sucha je nutné kompost zavlažovat a přikrývat vrstvou posekané trávy. Jednotlivé druhy organické hmoty se dávají ve vrstvách tak patnácti centimetrů a na každou vrstvu přihodíme pár lopat hotového kompostu. Stejný postup děláme i při kompostování v kompostéru. Pro vyrovnání optimálního množství živin můžeme přidávat cererit – na jeden kubík kompostu cca 2 až 5 kg hnojiva.






  • Jak založit zahradu aneb 12 tipů, jak založit zeleninové záhony Jak založit zahradu? Při zakládání nové zahrady je dobré začít v malém, abychom si nenabrali příliš mnoho zahradnických starostí, které pak nezvládneme. Plevel a škůdci nás mohou rychle přemoci. Pro záhonky vybereme místo, na kterém svítí slunce co nejdéle. Je třeba zvážit, jak se sluneční svit mění v průběhu ročních období. Nejlépe..
  • Které rostliny jsou vhodné jako zelené hnojivo Rostliny pěstované jako zelené hnojivo Vlčí bob žlutý – celoroční kultura, hluboko kypřící, obohacuje půdu dusíkem. Nevýhodou je, že roste pomalu. Vysévá se od dubna do září. Bob obecný – předkultura, hluboko kypřící, půdu obohacuje dusíkem. Tato rostlina může být příležitostně zimovzdorná. Vlčí bob vysazujeme od února do července. Svazenka..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Jarní práce na zahradě – duben Růže a dřeviny na jaře Na začátku dubna můžeme růžím oddělat přikopčenou hlínu. Růže, které jsme vysadili na podzim, seřízneme na tři očka, starší můžeme ponechat na 5 až 8 oček. Stromkové růže připevníme k opoře. V dubnu sázíme později rašící opadavé dřeviny, např. dub, skalník, vilín, jehličnany a stále..