Srovnání kompostéru a kompostu
Kompostér a klasický kompost
Je rozdíl mezi kompostem vyrobeným v kompostéru a klasickém kompostu? Pokud se dodržují určité zásady, rozdíl není patrný. A jaké to jsou?
Základem je umístění kompostu nebo kompostéru na vhodné místo. Mělo by být v polostínu pod stromem, ideálně pod ořechem, který stíní a látky z jeho listů navíc odpuzují hmyz. Ke správnému tlení kompostovaného materiálu potřebuje kompost přístup vzduchu, takže dospod dáme větve ve vrstvě dvacet až dvacet pět centimetrů. Vznikne tak něco jako rošt, kterým odtéká přebytečná voda. V přemokřené hmotě totiž tlející proces neprobíhá, jen hnije a páchne.
V době delšího sucha je nutné kompost zavlažovat a přikrývat vrstvou posekané trávy. Jednotlivé druhy organické hmoty se dávají ve vrstvách tak patnácti centimetrů a na každou vrstvu přihodíme pár lopat hotového kompostu. Stejný postup děláme i při kompostování v kompostéru. Pro vyrovnání optimálního množství živin můžeme přidávat cererit – na jeden kubík kompostu cca 2 až 5 kg hnojiva.
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – SRPEN Zelenina na zahradě v srpnu Na listech brambor se může začít objevovat plíseň bramborová. Napadenou nať je nutné spálit nebo správně zkompostovat. Plody zeleninové papriky můžeme sklízet zelené, jakmile dosáhnou normální velikosti. Hodí se k přípravě plněných paprikových lusků, pod maso nebo do leča. Do salátů jsou vhodnější plně vyzrálé červené..
- Jaká půda je vhodná do skleníku Půda ve skleníku Ve skleníku je nutné mít půdu s dostatkem organické hmoty, protože zde budeme nejčastěji pěstovat zeleninu, která je náročná na živiny – např. papriky, okurky nebo rajčata. Snadno může dojít k únavě půdy, což je častý problém starších skleníků. Dochází k jednostrannému vyčerpání půdy vlivem pěstování zeleniny na jednom místě...
- Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór Časný výsev zeleniny Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února. Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U..
- Uložení zeleniny v zimě Uložení zeleniny v pařeništi Z pařeniště vyvezeme zeminu, aby bylo co nejhlubší. Urovnáme do něj košťálovou a kořenovou zeleninu a zasypeme hlínou. Pařeniště necháme na podzim co nejdéle odkryté, přikryjeme jej až s příchodem prvních mrazů. Jako ochranu před silnými mrazy ještě okna pařeniště zabalíme do slámy. Při oblevě musíme pařeniště vyvětrat, aby..