Tipy pro pěstování kedluben



Půda pro pěstování kedluben

Pro pěstování raných kedlubnů potřebujeme teplou, živinami bohatou půdu v otevřené poloze. Půda musí být také dostatečně humózní a na podzim předchozího roku je třeba do ní zarýt čerstvý chlévský hnůj. Pro rané kedlubny je nejvhodnější poloha chráněná před větrem.

Výsadba raných kedlubnů se vyplatí pouze v případě, že máme silnou, přepichovanou nebo hrnkovanou sadbu. Dobře otužované sazenice můžeme vysazovat od poloviny dubna bez jakéhokoliv rizika. Hrnkované sazenice jsou sice dražší než přepichované, ale výsledek je podstatně lepší. Sklizeň u nich začíná téměř o 2 týdny dříve než u přepichovaných.

Tipy pro pěstování kedluben

Tipy pro pěstování kedluben

Rozestupy mezi rostlinami

Při pěstování raného kedlubnu musíme především pamatovat na dostatečně velké rozestupy mezi rostlinami. Kedluben v příliš hustém sponu potřebuje ke svému vývoji více času než v dostatečně řídkém sponu, proto bychom v žádném případě neměli volit spon hustěji než 25 x 25 cm. Meziřádkovou vzdálenost můžeme bez obav zvětšit na 30 cm, jestliže nám to velikost zahrádky umožní. Půda se pak dříve uvolní pro další plodinu.

Sazenice kedlubnů, které zasadíme příliš hluboko, mají sklon k vybíhání do květu. Také vytvoření zdužnatělého stonku u nich trvá déle než u sazenic zasazených mělčeji. Při výsadbě se musí dbát na to, aby kedluben nepřišel do země hlouběji, než jak doposud rostl. Hlízy musí mít možnost se volně vyvíjet nad zemí.

Škůdci na kedlubnách

V některých letech kedluben silně trpí napadením larvami květilky zelné a krytonosce zelného. Proti květilce zelné postupujeme stejně jako u květáku, tj. použijeme vhodný chemický přípravek. Larvy krytonosce zelného způsobují tvorbu hlízovitých výrůstků na kořenech kedlubnů.

Pěstování podzimních kedluben

Chceme-li pěstovat pozdní odrůdy kedlubnu pro podzimní spotřebu, musíme začít koncem dubna připravovat sadbu. Pozdní odrůdy potřebují pro dobrý vývoj od výsadby do sklizně 3,5 až 4 měsíce. V posledních dubnových dnech vysejte na výsevní záhon pod širým nebem osivo vhodné odrůdy. Úrodu budeme moci sklízet v září. Výsadba je možná v tomto případě od začátku června.

Mohutné sazenice kedlubnu se nám podaří vypěstovat jen tehdy, když budeme vysévat dostatečně řídce. Před výsevem zapravíme do svrchní vrstvy zeminy hodně vlhké rašeliny. Získáme mohutné sazenice s dobrým kořenovým balem, které se dobře ujímají a rychle pokračují v růstu. Osivo zakryjeme jen asi 1 cm silnou vrstvou zeminy. Až do vzejití je třeba udržovat osetý záhon dostatečně vlhký a chránit jej před ptáky.





  • Pěstování ledového salátu Zvláštní formou salátu je ledový salát. Od obyčejného hlávkového salátu se liší bublinatými, křehkými listy, které mají většinou silně zvlněný nebo kadeřavý okraj. Hlávka je podstatně větší a podle odrůdy dosahuje hmotnosti 500 až 800 g. Ledový salát potřebuje ke svému vývoji asi o 14 dnů delší dobu než hlávkový..
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Pěstování bulvového celeru Bulvový celer Bulvový celer dává přednost vlhkým, humózním půdám. Velmi dobře reaguje na čerstvé organické hnojení, proto by měl být zařazován pouze do 1. tratě. Celer neklade žádné zvláštní požadavky na předplodinu, přesto se vyvarujte toho, že byste ho zařadili po kořenové zelenině. Při hnojení anorganickými hnojivy je třeba si..
  • Recepty na vaření z brokolice Brokolice dušená s masem 60 dkg brokolice 40 dkg vepřové plece Olej, sůl, pepř 1 cibule 1 stroužek česneku 5 lžic rajčatového kečupu 2 vejce uvařená natvrdo Vepřové maso naklepeme a nakrájíme na kostky. Za stálého míchání je opečeme na oleji, vyjmeme, pak na oleji osmahneme drobně nakrájenou cibuli a vmícháme..