Pěstování keříčkových fazolí



Keříčkové fazole

Od poloviny května a v červnu postupně vysejeme na dvakrát keříčkové fazole. Budeme je tak sklízet postupně. Dáváme přednost odrůdám s krátkou dobou vývoje.

Keříčkové fazole, které jsme vyseli v květnu, přihnojíme začátkem června dusíkatým hnojivem. Hnojivovou zálivku lijeme mezi řádky, abychom nepopálily listy rostlin. Rostliny nakonec ještě opláchneme sprchou čisté vody.

Keříčkové fazole, které rostou v ne příliš lehké půdě, si vystačí s malým množstvím vody. V období sucha je ovšem nutné fazole vydatně zalévat. Nejvíc vody potřebují v době květu, tj. od konce června do poloviny července. Dostatečnou zálivkou zároveň působíme proti napadení listů sviluškami. Sucho podporuje jejich šíření.

Keříčkové fazole

Keříčkové fazole

Svilušky na keříčkových fazolích

Jak poznáme, že fazole byly napadeny sviluškami? Na listech se objeví lehce zažloutlé skvrny. Většinou je to v období déle trvajícího sucha. V případě silnějšího napadení je nutný chemický postřik proti savým škůdcům.






  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LISTOPAD a PROSINEC Zeleninová zahrada v listopadu V průběhu listopadu vypustíme vodu ze zahradních nádrží, aby silnějšími mrazy neutrpěly škodu a nepopraskaly. Před nástupem silnějších mrazů musíme odstavit a vyprázdnit zahradní vodovody. Zejména ty, které nejsou zaizolovány a trubky vedou ve venkovních prostorách. Koncem listopadu poskytneme zimní krytí venkovnímu salátu. Přikrýváme chvojím, aby nemohlo..
  • Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..
  • Jak ovlivnit mikroklima zahrady O tom, zda se plodinám na našich záhoncích bude dobře dařit, rozhoduje několik faktorů, které můžeme ovlivnit. Než se pustíme do zakládání záhonů, především zvážíme, jak kvalitní mikroklima na zahradě máme k dispozici. Fouká často na záhony vítr? Pak můžeme záhonům poskytnout ochranu třeba živým plotem, umístěným napříč proti směru nejčastějších..
  • Uložení zeleniny v zimě Uložení zeleniny v pařeništi Z pařeniště vyvezeme zeminu, aby bylo co nejhlubší. Urovnáme do něj košťálovou a kořenovou zeleninu a zasypeme hlínou. Pařeniště necháme na podzim co nejdéle odkryté, přikryjeme jej až s příchodem prvních mrazů. Jako ochranu před silnými mrazy ještě okna pařeniště zabalíme do slámy. Při oblevě musíme pařeniště vyvětrat, aby..