Vliv počasí na pěstování rajčat



Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin pěstovaných v zahradách po celém světě. Jejich úspěšný růst a vývoj jsou však silně ovlivněny počasím. Nabízíme vám pohled na vliv různých povětrnostních podmínek na pěstování rajčat.

Teplota a sluneční svit

Rajčata jsou teplomilné rostliny, které nejlépe prosperují při teplotách mezi 20-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci. Při vyšších teplotách nad 30 °C může docházet k opačnému účinku, kdy rostliny přestávají kvést a plodit. Při nízkých teplotách pod 15 °C mohou trpět špatným růstem a plodností. Je proto důležité vybrat si vhodné odrůdy rajčat, které jsou přizpůsobeny klimatickým podmínkám vašeho regionu.

Rajčata milují slunce. Sluneční svit je nezbytný pro fotosyntézu a tvorbu sladkých plodů. Pokud je vaše zahrada vystavena přímému slunci, rajčata budou mít více energie pro růst a vyšší výnosy. V případě nedostatku slunečního svitu může dojít k prodloužení doby dozrávání plodů a nižší chuti.

Pěstování rajčat

Pěstování rajčat

Voda, vítr a déšť

Rajčata potřebují dostatek vody pro správný růst a vývoj. Při nedostatku vody mohou trpět vadnutím a suchem. Naopak, přebytek vody a neadekvátní odvodnění mohou vést ke kořenové hnilobě a dalším chorobám. Optimální způsob zavlažování rajčat je udržovat půdu stále vlhkou, ale ne přemokřenou.

Silný vítr může mít negativní vliv na rajčata, zejména pokud jsou rostliny vyšší a nemají dostatečnou oporu. Může docházet k poškození stonků, odlamování plodů a deformacím rostlin. V takovém případě je vhodné zajistit oporu, jako je například použití dřevěných kůlů nebo sítí.

Správná rovnováha mezi srážkami je pro rajčata klíčová. Při nadměrném dešti mohou rajčata trpět špatným odvodněním a zadržováním vlhkosti, což může vést k hnilobám a chorobám. Na druhou stranu, nedostatek dešťových srážek může vyžadovat pravidelnější zavlažování.

Další stresové podmínky a choroby rajčat

Počasí může ovlivnit také výskyt různých chorob u rajčat. Vlhko a deštivé období může způsobit rozvoj plísně a dalších houbových infekcí. Je důležité pravidelně kontrolovat rostliny, odstraňovat postižené listy a v případě potřeby použít organické prostředky na ochranu rostlin.

Extrémní povětrnostní podmínky, jako jsou dlouhé období vysokých teplot nebo silný déšť, mohou stresovat rajčatové rostliny a ovlivnit jejich růst a vývoj. Může se to projevit zpomaleným růstem, sníženou plodností nebo změnami ve struktuře plodů. Pravidelná péče, jako je správné zavlažování, mulčování půdy a dodávání organických hnojiv, pomáhá rostlinám překonat stresové podmínky.






  • Jak připravit zahradní půdu na jaře S příchodem jara se zahrada probouzí k novému životu, a správná příprava půdy hraje klíčovou roli v úspěšném pěstování zeleniny. Přestože se na první pohled může zdát, že půdu stačí jen obdělat a začít s výsadbou, důkladná a strategická příprava vám může zajistit bohatou a zdravou úrodu. Důležité kroky pro..
  • Pěstování salátovek a nakládaček Okurky nakládačky Okurky nakládačky patří k nejčastěji pěstovaným okurkám na venkovních záhonech. Dnes jsou to převážně hybridní odrůdy, dávající vyšší výnosy a jsou odolnější vůči plísni okurkové. Pro teplejší polohy byly vyšlechtěny odrůdy, jejichž plody štíhlejšího tvaru s hustou a jemnou bradavičnatostí na povrchu jsou zvláště kvalitní. Mají slabší kořenový systém, netvoří..
  • Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
  • Recepty na vaření z brokolice Brokolice dušená s masem 60 dkg brokolice 40 dkg vepřové plece Olej, sůl, pepř 1 cibule 1 stroužek česneku 5 lžic rajčatového kečupu 2 vejce uvařená natvrdo Vepřové maso naklepeme a nakrájíme na kostky. Za stálého míchání je opečeme na oleji, vyjmeme, pak na oleji osmahneme drobně nakrájenou cibuli a vmícháme..