Jak pěstovat vodní meloun



Meloun je typickým letním ovocem. Má velké nároky na teplo, proto se u nás téměř vůbec nepěstuje a jsme závislí na dovozu z jižních zemí.

Druhy melounů

Kromě různých velikostí a barev plodu můžeme také rozlišovat mezi semenným plodem a bezsemenným. Podle velikosti jsou na výběr plody baby, středně velké a velké o hmotnosti až 12 kg. Slupka plodu může být tmavě zelená, pruhovaná nebo mramorová. Barva dužniny bývá nejčastěji červená, vínová, růžová, fialová nebo oranžová.

Vzhledem k vysokým nárokům na teplo, lze rostliny melounů vysazovat na venkovní záhony až po posledních mrazících. Vysazujeme výhradně předpěstované sazenice, protože doba dozrání prvních plodů je až 120 dní.

Při pěstování melounů je obzvláště užitečné zakrýt půdu mulčem, který šetří vodu, omezuje plevel a je užitečný pro ochranu rostlin.

Pěstování melounu

Kdy sklízet meloun?

Plody melounů sklízíme tehdy, když jsou zralé ke konzumaci. Melouny po sklizni již nedozrávají. Předčasně sklizené plody jsou bezbarvé s nevýraznou barvou dužiny a mají horší chuť. Zatímco později sklizené plody mají změněnou strukturu dužiny, jsou moučnaté a vhodné pouze k okamžité spotřebě.

Zralé plody poznáme i podle dutého zvuku, který vydávají při poklepání, slupka je tmavší a světlejší pouze na spodní části. Po sklizni lze plody skladovat až 14 dnů.





  • Které druhy zeleniny je možné pěstovat ve stínu Když si představíte tradiční zahradu, většinou se vám vybaví místo s množstvím slunce a dostatkem světla, které umožňuje růst zeleniny a rostlin. Nicméně, není každá zahrada taková a některé oblasti mohou být stinné kvůli umístění domu nebo stromů. Naštěstí existují druhy zeleniny, které lze pěstovat i ve stínu. Zelenina a..
  • Rozmístění zeleniny na záhonech aneb jak využít záhony po celý rok Při sázení zeleniny na záhony je třeba dodržovat zásady správného střídání plodin – dosáhneme tím zdravé zeleniny bez škůdců. Jaká jsou pravidla pro střídání plodin? Všechny rostliny vyžadují ke správnému růstu živiny, ale liší se v nárocích na jejich množství. Např. na záhonech vyhnojených kravským hnojem můžeme pěstovat zelí, květák, kapustu,..
  • Jarní košťálová zelenina Z jarních košťálovin se v zahradách tradičně pěstují kedlubny, zelí, kapusta, brokolice a květák. Nároky na půdu Košťálová zelenina má na kvalitu půdy značné nároky. Nejlépe se jí daří na středně těžké, propustné, humusem a živinami bohaté půdě. Nejvyšší požadavky na živiny má květák, nejméně náročná je kapusta. Vysazování košťálové zeleniny K výsadbě..
  • Kam postavit skleník? Jak orientovat skleník na zahradě Orientace osy skleníku v našich zeměpisných podmínkách je ideální východ – západ. Odborníci uvádějí, že rovná stěna takto odráží část slunečních paprsků zpět do prostoru. Sklon skleníku by měl být asi 30 stupňů, základ má být tedy oproti sedlu širší asi o 60 cm. Umístění skleníku..