Pěstování kapie



Co je to kapie?

Kapie je sladký druh paprik, bez nichž si již nedovedeme představit žádnou užitkovou zahradu. Je oblíbená pro svou chuť a využití – jako přílohová zelenina, součást salátů nebo teplých pokrmů.

V botanické zralosti je kapie červená, ale lze ji konzumovat i v zeleném stavu. Je vhodná k nakládání, konzervaci i konzumaci za sirova.

Kapie obsahuje vitamíny B1, B2, C, E, provitamín A, kyselinu listovou a stopové prvky. Posiluje cévy, mírní bolesti žil, posiluje srdce a krevní oběh, zlepšuje zrak, zpevňuje vazivové tkáně.

Pěstování kapie

Pěstování kapie

Pěstování kapie

Kapie vysazujeme na slunečné, chráněné stanoviště s výhřevnou půdou. Nesnáší střídání teplých a studených období. Ideální je konstantní teplota a podmínky. Půda by měla být bohatá na živiny a humus. Důležitá je zálivka – půda by měla být stále vlhká. Přihnojujeme hnojivem s vyšším obsahem draslíku pro vyzrávání plodů. Větší rostliny vyžadují oporu, aby nedošlo k polámání pod tíhou plodů.

Nejčastěji pěstované odrůdy kapií

Lydia – raná, velmi úrodná kapie s vyšším vzrůstem.

Raduza F1 – tmavě červené plody.

Radmila F1 – plody vhodné k tepelné úpravě a grilování.






  • Sklízení a skladování mrkve Co potřebuje mrkev Mrkev sklízíme co možná nejpozději, protože až do pozdního podzimu stále dorůstá a snese i slabé mrazíky. Ze země ji vyrýváme pomocí rýče. Uskladnění mrkve Než mrkve uložíme do sklepa, odřežeme nať. Před uložením necháme kořeny několik dnů oschnout na volném místě chráněném před vlhkem. Mrkev ukládáme..
  • Hlávková kapusta – praskání hlávek Proč praskají hlávky u kapusty Hlávková kapusta je nutričně hodnotná zelenina. Pokud praskají hlávky, pak je to proto, že jsme pěstovali ranou odrůdu, která byla pozdě sklizena. Jinak není kapusta příliš náročná, jen potřebuje vydatnou zálivku, a to především v období po výsadbě a na počátku tvorby hlávek. Nedostatek vláhy se..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..
  • Jak pěstovat lilek jedlý Lilek jedlý je náročný na teplo jako jiná teplomilná zelenina – např. zelenina. Nejčastěji jej pěstujeme na záhoně na černé netkané textilii. Jakmile lilek doroste do výšky 30 cm, uštípneme mu vrcholek, aby se rostlina rozvětvila. Vyšší odrůdy vyvazujeme ke kolíku. Zalévání lilku Pravidelně zaléváme. Lilek vyžaduje dostatek vláhy, aby..