Pěstování kapieCo je to kapie?

Kapie je sladký druh paprik, bez nichž si již nedovedeme představit žádnou užitkovou zahradu. Je oblíbená pro svou chuť a využití – jako přílohová zelenina, součást salátů nebo teplých pokrmů.

V botanické zralosti je kapie červená, ale lze ji konzumovat i v zeleném stavu. Je vhodná k nakládání, konzervaci i konzumaci za sirova.

Kapie obsahuje vitamíny B1, B2, C, E, provitamín A, kyselinu listovou a stopové prvky. Posiluje cévy, mírní bolesti žil, posiluje srdce a krevní oběh, zlepšuje zrak, zpevňuje vazivové tkáně.

Pěstování kapie

Pěstování kapie

Pěstování kapie

Kapie vysazujeme na slunečné, chráněné stanoviště s výhřevnou půdou. Nesnáší střídání teplých a studených období. Ideální je konstantní teplota a podmínky. Půda by měla být bohatá na živiny a humus. Důležitá je zálivka – půda by měla být stále vlhká. Přihnojujeme hnojivem s vyšším obsahem draslíku pro vyzrávání plodů. Větší rostliny vyžadují oporu, aby nedošlo k polámání pod tíhou plodů.

Nejčastěji pěstované odrůdy kapií

Lydia – raná, velmi úrodná kapie s vyšším vzrůstem.

Raduza F1 – tmavě červené plody.

Radmila F1 – plody vhodné k tepelné úpravě a grilování.


  • Zelenina v kuchyni – nové trendy ve zdravé výživě a gastronomii Zelenina, dlouho považovaná za skromnou přísadu, se stává hlavním tahákem v kuchyni díky novým trendům v zdravé výživě a gastronomii. Vědomí o zdravém stravování a udržitelném zemědělství se prohlubuje, což vede k inovativním přístupům k přípravě jídel, kde zelenina hraje hlavní roli. Rostoucí popularita rostlinné stravy Rostlinná strava, jako je..
  • Pěstování okurek nakladaček aneb co je dobré vědět Hnojení okurek Okurky jsou velmi náročné na hnojení dusíkatými hnojivy, současně ale nesnášejí vyšší koncentraci průmyslových hnojiv a vyžadují přihnojit v průběhu vegetace. Okurky jsou velmi citlivé na přípravky na bázi chlóru, proto není vhodné jejich používání. Chlór uvolněný z draselné soli negativně působí na klíčení rostlin. Teplo a světlo Okurky jsou..
  • Správné uskladnění brambor V čem a kde skladovat brambory Brambory by neměly být uskladněny v hromadě vyšší jak 80 cm. Větší výška totiž podporuje nežádoucí vznik hnilobných procesů. Uskladňujeme-li větší množství brambor, zhotovíme si speciální bednu, která umožní důkladné větrání (mezi laťkami bednění zachováme 0,5 cm odstup). Skladování brambor v pytlích Rozhodně neuchováváme brambory..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..