Zelenina v kuchyni – nové trendy ve zdravé výživě a gastronomiiZelenina, dlouho považovaná za skromnou přísadu, se stává hlavním tahákem v kuchyni díky novým trendům v zdravé výživě a gastronomii. Vědomí o zdravém stravování a udržitelném zemědělství se prohlubuje, což vede k inovativním přístupům k přípravě jídel, kde zelenina hraje hlavní roli.

Rostoucí popularita rostlinné stravy

Rostlinná strava, jako je veganská, se stává stále populárnější. Lidé si uvědomují výhody konzumace rostlinného jídla pro své zdraví a pro životní prostředí. To vede k většímu zájmu o různorodost zeleniny a vytváření lahodných, kreativních pokrmů, které mají základem právě rostliny.

Profesionální kuchaři i domácí kuchaři se stále více odvažují experimentovat s neobvyklými odrůdami zeleniny a používáním částí rostlin, které byly dříve považovány za odpad. Například květákové listy, stonky a kořenová zelenina mohou být použity jako chutné a zdravé přísady.

Pěstování zeleniny

Pěstování zeleniny

Zelenina jako hlavní součást pokrmů

Zelenina se stává hlavním středem pokrmů namísto doprovodné přílohy. Toto je patrné například v rostoucí popularitě zeleninových „steaků“ z květáku nebo celých pečených brambor jako hlavního pokrmu. Fermentovaná zelenina, jako je kyselé zelí, kimchi a fermentovaná okurka, nabízí nejen bohaté chutě, ale také přínosná probiotika, která jsou prospěšná pro trávení a imunitní systém.

Stále více lidí upřednostňuje lokální a sezónní zeleninu. To podporuje udržitelné zemědělství, minimalizuje dopravu potravin a zajišťuje čerstvost a výživnost pokrmů.

Rostoucí důraz na barevnost pokrmů

Různorodá barevnost zeleniny znamená různé druhy živin a antioxidantů. Kuchaři se snaží vytvářet barevně pestrou paletu v pokrmech, což nejen vypadá krásně, ale také přináší zdravotní výhody. Stále více lidí si zakládá vlastní zahrady, kde pěstují svou vlastní zeleninu. To dává lidem větší kontrolu nad tím, co konzumují, a zároveň podporuje udržitelnost. Kombinování různých bylinek a koření s různými druhy zeleniny umožňuje vytvářet neobyčejné a lahodné kombinace chutí.


  • Rady pro pěstování okurek Okurky jsou v současné době vyhledávanou zeleninou. Obsahují více jak 95% vody a jen minimum kalorií – jsou tak vhodné pro udržení hmotnosti nebo k jejímu snížení. Okurky dodávají organismu cenné látky a vlákninu. Jak předpěstovat okurky Výsev okurek přímo na záhon provádíme koncem dubna a počátkem května, vždy po přechodu posledních..
  • Choroby a škůdci salátu Některým chorobám a škůdcům je možné předejít výběrem odolných odrůd salátů. Vybíhání salátu do květu Vybíhání salátu do květu způsobeno dlouhým dnem, teplem a nedostatkem vláhy. Je typické pro jarní odrůdy salátů. Hnití salátu Podehnívání salátu je způsobeno patogenními houbami. Napadení se projevuje žloutnutím a následným odumíráním rostlin. Na salátu..
  • Kedlubny – velká sklizeň Jak vypěstovat více kedluben z jedné rostliny V půdě zásobené dobře živinami můžeme získat během sezóny z jedné rostliny kedlubnu více bulev. Při první sklizni odřezáváme bulvu tak, aby košťál a několik spodních listů zůstaly na záhonu. Na okraji odříznutého košťálu se vytvoří několik malých nových bulviček. Jsou sice drobnější, ale zato..
  • Jak docílit větších plodů u cibule Pěstování velké cibule Jestliže chcete mít opravdu velké cibule, pak existuje tento osvědčený postup: na podzim vybereme ty největší a nejzdravější cibule z vlastní sklizně, uložíme je do sáčku a ten přes zimu zavěsíme v blízkosti kamen. Teplo by mělo být tak velké, aby cibule téměř úplně vyschly a nezplesnivěly. Když pak..