Duben v okrasné zahradě



Práce v okrasné zahradě během měsíce dubna

V dubnu zakládáme nové trávníky. Vybereme si takový den, kdy je sucho a bezvětří. Půda musí být prohřátá a nepřemokřená. Na silně zastíněných místech a pod stromy, kde tráva špatně roste, použijeme stínomilné rostliny. Trávník důkladně provzdušníme, čímž zabráníme růstu mechu. Starý mech vyhrabeme.

V dubnu můžeme sázet okrasné keře, které pozdě raší.

Trvalky a vytrvalé okrasné trávy, které kvetou v létě a později, můžeme sázet ještě během dubna. Stačí, když budou mít dostatečně velký kořenový bal.

Sázíme hlízy mečíků, které jsme nezapomněli namořit. Sázíme je asi 10 cm hluboko, aby rostliny nepovalil vítr.

V dubnu je také vhodná výsadba keřových a stromkových růží.

Růže

Růže

Duben je nejvhodnější měsíc pro zakládání nových stálezelených živých plotů. Vhodné jsou tyto dřeviny: dřišťál tisolistý, ptačí zob obecný, bobkovišeň lékařská.

Při výsadbě rododendronů pamatujeme na to, že vzdušná vlhkost musí být tím vyšší, čím slunnější polohu budou mít.

V dubnu je načase osázet nově zřízené suché zídky a dosadit rostliny tam, kde uhynuly.

Hlízy jiřinek můžeme zasadit již koncem dubna, pokud je půda dostatečně prohřátá. Vybíráme takové hlízy, které mají po zimě zdravé srdíčko.






  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Rok v zeleninové..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..
  • Třemdava – Dictamnus albus Pěstování třemdavy Třemdava je trvalka vysoká až 90 cm. Působí velmi ozdobně svými hrozny světle růžových, výrazně tmavěji žilkovaných květů. Některé třemdavy jsou i bíle kvetoucí. Celá květina je porostlá chloupky, které za teplého slunečného počasí vydávají silnou citronovou vůni. Odkvetlé květy Třemdavy včas odstřihneme, aby se se rostliny nevysilovaly..