Duben v okrasné zahradě



Práce v okrasné zahradě během měsíce dubna

V dubnu zakládáme nové trávníky. Vybereme si takový den, kdy je sucho a bezvětří. Půda musí být prohřátá a nepřemokřená. Na silně zastíněných místech a pod stromy, kde tráva špatně roste, použijeme stínomilné rostliny. Trávník důkladně provzdušníme, čímž zabráníme růstu mechu. Starý mech vyhrabeme.

V dubnu můžeme sázet okrasné keře, které pozdě raší.

Trvalky a vytrvalé okrasné trávy, které kvetou v létě a později, můžeme sázet ještě během dubna. Stačí, když budou mít dostatečně velký kořenový bal.

Sázíme hlízy mečíků, které jsme nezapomněli namořit. Sázíme je asi 10 cm hluboko, aby rostliny nepovalil vítr.

V dubnu je také vhodná výsadba keřových a stromkových růží.

Růže

Růže

Duben je nejvhodnější měsíc pro zakládání nových stálezelených živých plotů. Vhodné jsou tyto dřeviny: dřišťál tisolistý, ptačí zob obecný, bobkovišeň lékařská.

Při výsadbě rododendronů pamatujeme na to, že vzdušná vlhkost musí být tím vyšší, čím slunnější polohu budou mít.

V dubnu je načase osázet nově zřízené suché zídky a dosadit rostliny tam, kde uhynuly.

Hlízy jiřinek můžeme zasadit již koncem dubna, pokud je půda dostatečně prohřátá. Vybíráme takové hlízy, které mají po zimě zdravé srdíčko.






  • Barevné plody v zimní zahradě Kalina obecná Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz. Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají..
  • Kde a jak používáme pergoly aneb způsoby využití pergol Druhy pergol Pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde nás ochrání před sluncem. Střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech nebo velkých balkónech ve městech. Vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu. Pergolové brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží..
  • Ostálka – Zinnia Ostálka neboli Cínie je vděčnou letničkou, která zdobí záhony na zahradách. Její pestrobarevné květy mají spoustu tvarů – přes minikvěty až po obří koule. Pěstování ostálky Ostálka dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou různobarevné – bílé, oranžové, žluté, červené, růžové nebo fialové. Květy jsou jednoduché nebo plné...
  • Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..