Duben v okrasné zahraděPráce v okrasné zahradě během měsíce dubna

V dubnu zakládáme nové trávníky. Vybereme si takový den, kdy je sucho a bezvětří. Půda musí být prohřátá a nepřemokřená. Na silně zastíněných místech a pod stromy, kde tráva špatně roste, použijeme stínomilné rostliny. Trávník důkladně provzdušníme, čímž zabráníme růstu mechu. Starý mech vyhrabeme.

V dubnu můžeme sázet okrasné keře, které pozdě raší.

Trvalky a vytrvalé okrasné trávy, které kvetou v létě a později, můžeme sázet ještě během dubna. Stačí, když budou mít dostatečně velký kořenový bal.

Sázíme hlízy mečíků, které jsme nezapomněli namořit. Sázíme je asi 10 cm hluboko, aby rostliny nepovalil vítr.

V dubnu je také vhodná výsadba keřových a stromkových růží.

Růže

Růže

Duben je nejvhodnější měsíc pro zakládání nových stálezelených živých plotů. Vhodné jsou tyto dřeviny: dřišťál tisolistý, ptačí zob obecný, bobkovišeň lékařská.

Při výsadbě rododendronů pamatujeme na to, že vzdušná vlhkost musí být tím vyšší, čím slunnější polohu budou mít.

V dubnu je načase osázet nově zřízené suché zídky a dosadit rostliny tam, kde uhynuly.

Hlízy jiřinek můžeme zasadit již koncem dubna, pokud je půda dostatečně prohřátá. Vybíráme takové hlízy, které mají po zimě zdravé srdíčko.


  • Okrasné jabloně v zahradě Okrasné jabloně Okrasné jabloně (Malus) dorůstají do výšky 8 až 10 metrů, mají rozložitý růst (šířka až 8 metrů). Můžeme je pěstovat jako okrasný strom nebo keř. Okrasné jabloně vynikají svými květy, které mohou být v různých barvách – růžové, červené, rubínové, lila nebo černočervené. Průměr květu je od 3 do..
  • Listopad a prosinec v okrasné zahradě Práce v okrasné zahradě v listopadu Hlízy mečíků, během listopadu, důkladně očistíme a usušíme a pak je přeneseme do chladné suché místnosti k přezimování. Všechny staré a poškozené hlízy mečíků vytřídíme a zlikvidujeme. V polohách se zimními větry a většími mrazy je vhodné přikrýt skalku smrkovými větvemi. V okamžiku, kdy opadá všechno listí,..
  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
  • Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..