Rok v zeleninové a ovocné zahradě – SRPENZelenina na zahradě v srpnu

Na listech brambor se může začít objevovat plíseň bramborová. Napadenou nať je nutné spálit nebo správně zkompostovat.

Plody zeleninové papriky můžeme sklízet zelené, jakmile dosáhnou normální velikosti. Hodí se k přípravě plněných paprikových lusků, pod maso nebo do leča. Do salátů jsou vhodnější plně vyzrálé červené nebo žluté plody.

Spodní listy rajčat okamžitě odstraňte, jestliže jsou napadeny nějakými chorobami, nejčastěji plísní. Počátkem srpna uřízneme rajčatům vršky hlavních stonků, protože další plody by už nedosáhly sklizňové zralosti.

Konzumní cibuli, vypěstovanou ze sazečky, sklízíme pro zimní potřebu teprve po odumření nadzemních orgánů a dobrém zatažení.

Levandule

Levandule

Ovoce a bylinky v srpnu

V srpnu sestřihneme levanduli lékařskou asi o polovinu. Levandule pak vyžene ještě jednou a lépe přečká zimu.

Jahodníky zasazené začátkem srpna stihnou do zimy dobře zakořenit. V dalším roce se nám odmění vysokým výnosem. Jahodníkům nejvíce vyhovuje slunné stanoviště. Dobrých výnosů dosáhneme také v polostínu.

Staré keře rybízu a angreštu můžeme prosvětlit hned po sklizni.

V srpnu dozrávají první ostružiny. Měli bychom je sklízet v časných ranních hodinách, plody se tak snáze uchovávají čerstvé.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen


  • Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Co je zelené hnojení Zelené hnojení zlepšuje půdu Zeleným hnojením se nazývá dočasná kultura zcela určitých rostlin. Během poměrně krátké doby obohatí půdu humusem, přispěje ke zlepšení půdní struktury, půdu odpleveluje, zlepšuje kvalitu písčité půdy, na svazích dokáže ochránit půdu před vodní erozí. Zelené hnojení můžeme použít jako předplodinu a mezikulturu, nebo jako následnou..
  • Další ošetřování záhonů s vysetou kořenovou zeleninou Jak pečovat o oseté záhony Oseté záhony za sucha kropíme, aby semena v půdě nezaschla a rostliny brzy a rovnoměrně vzešly. Pokud se bude na povrchu záhonů tvořit po dešti škraloup, opatrně ho rozrušíme motyčkou, plečkou nebo nejlépe ježkovým válečkem. Značkovací rostliny Protože u většiny druhů kořenové zeleniny dlouho trvá, než..