Rok v zeleninové a ovocné zahradě – SRPENZelenina na zahradě v srpnu

Na listech brambor se může začít objevovat plíseň bramborová. Napadenou nať je nutné spálit nebo správně zkompostovat.

Plody zeleninové papriky můžeme sklízet zelené, jakmile dosáhnou normální velikosti. Hodí se k přípravě plněných paprikových lusků, pod maso nebo do leča. Do salátů jsou vhodnější plně vyzrálé červené nebo žluté plody.

Spodní listy rajčat okamžitě odstraňte, jestliže jsou napadeny nějakými chorobami, nejčastěji plísní. Počátkem srpna uřízneme rajčatům vršky hlavních stonků, protože další plody by už nedosáhly sklizňové zralosti.

Konzumní cibuli, vypěstovanou ze sazečky, sklízíme pro zimní potřebu teprve po odumření nadzemních orgánů a dobrém zatažení.

Levandule

Levandule

Ovoce a bylinky v srpnu

V srpnu sestřihneme levanduli lékařskou asi o polovinu. Levandule pak vyžene ještě jednou a lépe přečká zimu.

Jahodníky zasazené začátkem srpna stihnou do zimy dobře zakořenit. V dalším roce se nám odmění vysokým výnosem. Jahodníkům nejvíce vyhovuje slunné stanoviště. Dobrých výnosů dosáhneme také v polostínu.

Staré keře rybízu a angreštu můžeme prosvětlit hned po sklizni.

V srpnu dozrávají první ostružiny. Měli bychom je sklízet v časných ranních hodinách, plody se tak snáze uchovávají čerstvé.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen


  • K čemu použít spadané listí na zahradě Spadané listí je přírodním jevem, který se každý rok na podzim opakuje. Mnoho lidí se snaží listí co nejrychleji odstranit. Avšak spadané listí má také své výhody a může být využito pro různé účely. Nevýhody spadeného listí Mezi nevýhody spadaného listí patří estetická nevzhlednost. Pokud se listí nachází na trávníku,..
  • Co je biodiverzita Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost. Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další. Biodiverzita a ekosystém Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody...
  • Srovnání kompostéru a kompostu Kompostér a klasický kompost Je rozdíl mezi kompostem vyrobeným v kompostéru a klasickém kompostu? Pokud se dodržují určité zásady, rozdíl není patrný. A jaké to jsou? Základem je umístění kompostu nebo kompostéru na vhodné místo. Mělo by být v polostínu pod stromem, ideálně pod ořechem, který stíní a látky z jeho listů navíc..
  • Višně v zahradě Višně jsou kyselejší jak třešně. Dozrávají asi o 14 dní později jak třešně, tzn. Od poloviny června až do konce července podle druhu. Kam zasadit strom višně Višně jsou oproti třešním na výběr stanoviště méně náročné. Snesou i sušší půdu. Kvetou později než třešně, proto většinou odolají lépe nepřízni počasí...