Rok v zeleninové a ovocné zahradě – SRPEN



Zelenina na zahradě v srpnu

Na listech brambor se může začít objevovat plíseň bramborová. Napadenou nať je nutné spálit nebo správně zkompostovat.

Plody zeleninové papriky můžeme sklízet zelené, jakmile dosáhnou normální velikosti. Hodí se k přípravě plněných paprikových lusků, pod maso nebo do leča. Do salátů jsou vhodnější plně vyzrálé červené nebo žluté plody.

Spodní listy rajčat okamžitě odstraňte, jestliže jsou napadeny nějakými chorobami, nejčastěji plísní. Počátkem srpna uřízneme rajčatům vršky hlavních stonků, protože další plody by už nedosáhly sklizňové zralosti.

Konzumní cibuli, vypěstovanou ze sazečky, sklízíme pro zimní potřebu teprve po odumření nadzemních orgánů a dobrém zatažení.

Levandule

Levandule

Ovoce a bylinky v srpnu

V srpnu sestřihneme levanduli lékařskou asi o polovinu. Levandule pak vyžene ještě jednou a lépe přečká zimu.

Jahodníky zasazené začátkem srpna stihnou do zimy dobře zakořenit. V dalším roce se nám odmění vysokým výnosem. Jahodníkům nejvíce vyhovuje slunné stanoviště. Dobrých výnosů dosáhneme také v polostínu.

Staré keře rybízu a angreštu můžeme prosvětlit hned po sklizni.

V srpnu dozrávají první ostružiny. Měli bychom je sklízet v časných ranních hodinách, plody se tak snáze uchovávají čerstvé.

ROK V ZAHRADĚ – červen, červenec, srpen





  • K čemu použít spadané listí na zahradě Spadané listí je přírodním jevem, který se každý rok na podzim opakuje. Mnoho lidí se snaží listí co nejrychleji odstranit. Avšak spadané listí má také své výhody a může být využito pro různé účely. Nevýhody spadeného listí Mezi nevýhody spadaného listí patří estetická nevzhlednost. Pokud se listí nachází na trávníku,..
  • Využití malé zahradní plochy pro pěstování Většina zahrádkářů nemá k dispozici příliš velkou plochu, a proto by mělo být její využití o to intenzivnější. Všude, kde se to dá zařídit, se na záhonech pěstuje předplodina, hlavní plodina a ještě následná plodina. Hlavní plodina poskytuje určující sklizeň roku a zabírá půdu po většinu doby, např. rajčata nebo okurky...
  • Pěstování slivoní – plody Zralé plody slivoní mají ojíněnou slupku. Patří k nim švestky, pološvestky, slívy, mirabelky a renklódy. Některé druhy slivoní je možné pěstovat i ve vyšší nadmořské výšce a nahrazují tak jiné peckové ovoce, např. meruňky a broskve. Plody slivoní Plody jednotlivých druhů slivoní se liší tvarem velikostí, barvou, chutí a také možností..
  • Jak vypěstovat meloun Meloun je možné v našem podnebí pěstovat na venkovních záhonech jen v teplých oblastech na jihu. Nejlépe je mu ve skleníku. Předpěstované sazenice vysazujeme koncem května nebo začátkem června. Neděláme kolem rostliny misky, aby mohla voda volně odtékat a nedocházelo k zahnívání kořenových krčků. Meloun cukrový U melounu cukrového s menšími žlutými melouny se..