Pěstování aster
Jak pěstovat astry
Astry patří mezi krásné letničky, které dokáží být nejen ozdobou zahrádek, ale také se skvěle hodí do vázy. Ve váze květy vydrží až deset dnů bez výměny vody.
Astra je letnička, která se vysévá na jaře. Kvete v průběhu léta a na podzim rostlina hyne. Nízké druhy aster se vysazují do větších ploch, kde pak tvoří husté rozkvetlé koberce.
Astry začínají kvést koncem července a kvetou až do prvních zářijových mrazíků. Pěstují se ze semen, která vyséváme koncem března do pařeniště nebo do truhlíku za okno. Ven astry vysazujeme v polovině května. Po vysazení zalejeme, pak již zalévat nemusíme. Studená voda v parném létě může astrám ublížit. Astry nevysazujeme na čerstvě pohnojené záhony – snižuje se tak kvetení.
Škůdci a choroby aster
Astry jsou značně napadány mšicemi, které sají listy a vegetační vrcholy. Mšice dokáží zcela zničit mladé rostliny. Jakmile se začnou na listech objevovat skvrny nebo se listy začnou kroutit, je to signál, že jsou rostliny napadeny.
Astry trpí náhlým vadnutím, fuzariózou, a to po celou dobu vegetace. Choroba se projevuje jak za sucha, tak za vlhka. V půdě vydrží fuzarióza mnoho let. Z tohoto důvodu astry nesázíme do míst, kde v minulých letech trpěly vadnutím.
- Slunečnice – letnička pro každou zahradu Slunečnici zná snad každý – její velké žluté květy se rády otáčejí za sluncem. Ohromují nás svojí elegancí a důstojností. Při dozrávání semen květy těžknou a klaní se k zemi. Žluté květy již nejsou výsadou všech slunečnic, můžeme se setkat i s barvou červenou, oranžovou nebo přechody od žluté – oranžové až..
- Ipomoea tricolor a její pěstování Blankytně modré až 12 cm velké květy povíjnice (Ipomoea tricolor), nenechají nikoho bez povšimnutí. Každý květ má jen jeden den na to, aby se podělili o svou krásu, pak usychá a místo něj okamžitě nakvétají další. Denně svěží květy září v zahradách dobrých pěstitelů od července až do října. Ze semen..
- Iberka okoličnatá neboli štěničník (Iberis umbellata) Iberka okoličnatá zvaná lidově též štěničník je jednoletá rostlina, která tvoří nádherné lepy a kvetoucí koberce. Na venkovní záhony ji můžeme vysévat již na začátku dubna. Pěstování iberky okoličnaté Iberkám se daří téměř v každé zemině, nejlépe ovšem v písčitohlinité. Semena vyséváme na meziřádkovou vzdálenost 20 cm do mělkých žlábků tak, aby..
- Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..