Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór



Časný výsev zeleniny

Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února.

Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U ředkviček a ředkví přispívá časný výsev k tvorbě křehkých a chutných bulviček, které při pozdějším výsevu dřevnatějí.

Od poloviny března do dubna lze vysévat také řepu salátovou pro ranější srpnovou sklizeň. Pro pozdní sklizeň na uložení je vhodnější výsev až v květnu nebo dokonce začátkem června, protože bulvy pak nejsou přestárlé a mají potřebnou křehkost a dobrou chuť.

V dubnu rovněž sejeme hrách dřeňový, který sklízíme v červnu až červenci.

Petržel

Petržel

Postup setí zeleniny

Na upravené záhony vyséváme semena do rýh hlubokých 1 až 2 cm. Do menší hloubky v těžší půdě, do větší v lehčí půdě. Hrách sejeme 3 až 5 cm od sebe do hloubky 5 až 7 cm, aby ho ptáci nevyzobali. Řádky si vyznačíme znamenákem nebo násadou hrábí podle šňůry.

Semena vyséváme z dlaně nebo přímo ze sáčků opatrným potřásáním, což vyžaduje určitou zručnost. Při setí na větší plochu je vhodné použít malý secí strojek. Po zasetí zahrneme rýhy v zemi a půdu přiměřeně utužíme prkénkem nebo lopatou, aby dobře přilehla k semenům.





  • Jak pěstovat česnek Česnek je oblíbená plodina, bez které se neobejde žádná kuchařka. Sázíme jej buď na jaře nebo na podzim. Pěstovat česnek dokáže i úplný začátečník. Nejdůležitější je správné načasování výsadby a sklizně. Vysazování česneku Česnek se vysazuje ze stroužků buď v březnu až dubnu, nebo na podzim, kdy je stabilní teplota půdy..
  • Zásady pro ptačí krmítka Do krmítka dáváme jen takové množství a druh potravy, které neplesniví a nehnije. Klasické krmítko může mít libovolný tvar i velikost, dbáme jen, aby vletový otvor neměl ostré hrany nebo v něm netrčely hřebíky. Stříšku vyrobíme dostatečně širokou, aby dobře chránila potravu před deštěm a větrem. Krmítko umisťujeme na volné prostranství..
  • Kvalita půdy Zahradní rostliny mají různé nároky na kvalitu půdy. Všeobecně platí, že se jim daří lépe, čím je půda úrodnější. Jednou z důležitých složek půdní úrodnosti je obsah rostlinných živin v ní. Pokud je půda chudá, je nutné pro docílení dobrých pěstitelských výsledků více hnojit, nejlépe ekologickými hnojivy. Které živiny v půdě jsou důležité..
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...