Kde lze pěstovat bylinky?



Většina bylinek prospívá i v nádobách. Potřebují sice častější dohled a péči, ale zase je budeme mít stále při ruce. Předpěstované sazenice lze zakoupit v zahradních centrech. Výhodou je, že je budeme moci brzy používat.

Pěstování bylinek na balkoně

Všechny druhy bylinek můžeme snadno pěstovat na terase či balkoně, zvlášť pokud jsou orientované na jižní či západní stranu, které slibují dostatek slunce. Zvolte závětrné stanoviště, zvláště větší rostliny by se mohly polámat. Pozornost věnujte také výběru nádob, nejlepší jsou ty klasické terakotové, které na rozdíl od plastových pouští vzduch i ke kořenům a substrát v nich tak rychle nevysychá – terakota je schopná absorbovat vlhkost.

Kde lze pěstovat bylinky?

Kde lze pěstovat bylinky?

Pěstování bylinek na okně

V bytě je důležité zajistit bylinkám co největší množství světla, při jeho nedostatku se totiž příliš vytahují. Nejlépe je na tom ten, kdo má kuchyňské okno a orientací na jih a širokým parapetem. Květináče ale nemusíte stavět jen na něj, existují hezké a praktické závěsné systémy, začlenit můžete i okolní nábytek. V bytě platí to samé, co venku – rostlinám prospívá skupinové pěstování.

Většině bylinek pěstovaných na okně vyhovuje běžná pokojová teplota kolem 20 °C, v noci s mírným poklesem. Co nesnáší, je průvan. Větrejte často, ale opatrně. Zavlažujte důkladně, ale až tehdy, když substrát na povrchu vyschne. Pouze měkkolisté druhy bylinek – šalvěj, bazalka a máta – zalévejte každý den. Pravidelně sklízejte, podpoříte větvení rostlinek.

Tipy pro pěstování bylinek na okně

Bylinky pro okno na jih: bazalka, tymián, šalvěj, oregano, saturejka, majoránka, rozmarýn. Bylinky pro okno na sever: pažitka, šanta, petrželka. Bylinky do koupelny: různé druhy máty.





  • Lípa malolistá (Tilia cordata), též zvaná lípa srdčitá Lípa je hojně pěstovaný strom rostoucí v celé Evropě. Lípa je označována za národní strom Čechů. Lípa je listnatý strom s kulovitou korunou, která se postupně stává širší a rozložitější. Dosahuje výšky až 30 metrů a může mít průměr kmene kolem 1 metru. Listy jsou srdčitého tvaru a mají jemně pilovité..
  • Libeček lékařský (Levisticum officinale) Libeček lékařský je známá mohutná trvalka pocházející z jižní Evropy. Květy jsou drobné, žlutozelené, v okolíku složené z četných okolíčků. Celá rostlina silnou vůní připomíná polévkové koření maggi, proto se jí říká „maggi kořen“. Použití libečku lékařského Používá se oddenek, nať, ale i semena. Droga působí močopudně, podporuje vylučování nežádoucích solí a kyseliny..
  • Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) Kontryhel obecný je spíše známý pod lidovým názvem „rosička“ Dalším druhem je kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Bylinka kontryhel Kontryhel má v přírodě více variant a kříženců, které se těžko rozeznávají. Na některých lokalitách mizí, ale dá se i dobře pěstovat. Sbírá se celá rostlina, tj. listy i květy. Rostlina je mírně..
  • Sušené bylinky proti únavě Sušené bylinky Čerstvé jarní bylinky jsou velmi účinné proti jarní únavě. Některé byliny můžeme sušit a používat pak celoročně. Kopřiva (listy) – urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Kopřiva má pozitivní vliv na klouby. Při zevním použití ve formě oplachů prospívá vlasům. Přeslička rolní (nadzemní část rostliny) – působí podobně..