Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 3. týden
Příprava na jaro
Připravíme si rašelinu, kterou budeme potřebovat během roku. Rašelina je potřeba jako prostředek pro zlepšování půdy téměř v každé roční době. Obohacuje totiž všechny půdy o humus.
Lednové rytí středně těžkých půd můžeme realizovat pro přípravu na vysazování dřevin nebo bylinných trvalek. U velmi těžkých půd ryjeme velmi hluboko, až na hloubku tří rýčů.
V lednu opravujeme zahradní nářadí, abychom je brzy z jara mohli začít používat. Zejména kontrolujeme, zda je veškeré nářadí pevně spojeno s držadlem nebo násadou.
K přemisťování půdy, hnoje, odpadu atd. potřebujeme na každé zahradě vhodný dopravní prostředek. Zvolíme takový, který nám bude nejvíce vyhovovat – kolečko, trakař, vozík.
Pro čištění zahrady od listí pořídíme pružinové hrábě. Jsou vhodné nejen k hrabání trávy, ale také k udržování cestiček od nečistot a plevele.
Práce na zahradě v lednu
Za příznivého počasí je možné už v lednu rozhodit a zapravit do povrchové vrstvy půdy hnojivo, určené pro ovocnou zahradu. V případě menších zahrad je výhodné používat plná (kombinovaná) hnojiva.
Není-li silný mráz, je v lednu a únoru vhodná doba pro zmlazování jabloní a hrušní ve stadiu plodnosti.
Staré keře angreštu a rybízu během zimy prořezáváme a odstraňujeme přestárlé větve. Keře je nahradí mladými a budou pravidelně rodit. Prořezávání dokončíme během ledna, protože angrešt i rybíz raší velmi brzy.
Necháme-li viset na ovocných stromech staré mumifikované plody, podpoříme tak výskyt moniliózy (hniloba na plodech).
Za silných mrazů kontrolujeme, zda jsou skladovací prostory s ovocem dobře izolovány proti chladu.
ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen
- Kteří ptáci bydlí na zahradě Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů..
- Druhy netkaných textilií Bílá netkaná textilie Bílá netkaná textilie je jemná tkanina s malou objemovou hmotností. Většinou se prodává v pásek širokých 1,6 metru a dlouhých 5 nebo 10 metrů. Pro pokrytí větších ploch ji lze sešívat na šicím stroji. Bílá netkaná textilie se používá ke krytí záhonů ihned po výsevu semen nebo po výsadbě..
- Pekingské nebo také čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Rostliny po vzejití vyjednotíme. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka, která brání vybíhání zelí do květu. Uskladnění pekingského zelí Pekingské..
- Pěstování ve skleníku Pěstování ve skleníku vyžaduje zajištění pravidelné zálivky, větrání, temperování ale i topení. Skleník nám umožní dosáhnout lepších pěstebních výsledků než ve volné přírodě. Při plánování skleníku myslíme na to, že zelenina potřebuje co nejvíce světla. Proto by měly být nosné profily mezi skly úzké. Vstupní dveře do skleníku volíme široké..