Jaké květináče použít do zahrady



Máte dokonalý trávník a cestičky, přesto vám něco chybí? Možná by se hodilo umístit do prostoru jeden nebo dva květináče s krásnou solitérní květinou nebo skalničkami, které zahradu dovedou k dokonalosti.

Každá okrasná zahrada by totiž měla mít zajímavé zákoutí s originální dekorací. A právě samostatně stojící květináče vám to mohou splnit.

Než se rozhodnete k pořízení dražšího květináče, pořádně si rozmyslete, kam ho postavíte, jaké tvary, materiály a dekory se do zahrady budou hodit a které rostliny do něj zasadíte. Dále je nutné se zamyslet, co s květináčem a rostlinami bude na podzim při zazimování. Některé květiny nebo květináče totiž nevydrží mráz, a tak je budete muset odstěhovat do tepla. A k tomu musíte mít dostatek prostoru.

Jaké květináče použít do zahrady

Jaké květináče použít do zahrady

Materiál zahradních květináčů

Nejméně údržby vyžadují velké samozavlažovací plastové květináče, které se většinou skládají z okrasného obalu, vyjímatelné vložky opatřené zasouvacími držadly pro lepší sázení a manipulaci s rostlinami a samozavlažovacího setu, do kterého stačí nalít zásobu vody třeba na celý týden.

Vždy by vás mělo zajímat, zda je materiál odolný proti UV záření a také mrazu. V takovém případě do květináče můžeme sázet odolné rostliny nebo dřeviny, které přezimují venku, případně je na zimu postačí obalit netkanou textilií. Přes zimu můžete venku také ponechat kamenné nebo betonové květináče, případně obaly kovové. Ty však raději také obalte fólií, aby během zimy nezrezivěly.

Naopak všechny keramické, terakotové a dřevěné květináče musíte na konci pěstební sezóny vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Pokud by totiž zůstaly venky a byly nasáklé vodou, mráz by je mohl poškodit. Dřevo je navíc třeba ošetřit proti plísním nebo dřevokazným houbám a hmyzu.

Jaké rostliny do zahradních květináčů

Při nákupu rostlin se vždy musíme řídit stanovištěm: jiné rostliny totiž vybereme pro květináč ve stínu a jiné na slunce. Musíme počítat s tím, že rostliny dál porostou a potřebují ke svému životu dost místa. Některé bude také potřeba zazimovat.

Do velkých květináčů se hodí vysazovat menší solitérní stromky a keře, třeba borovici černou, jalovec nebo cypřiše. Dále tvarované buxusy, keřové nebo stromkové růže, hortenzie a další. Do velkých květináčů ale můžeme vysadit i více rostlin najednou, vždy jednu vyšší dominantní a k ní další nízké nebo půdopokryvné rostliny.

Tip: květináče ze dřeva, keramiky a terakoty je třeba na konci podzimu vyčistit a uložit do suché bezmrazé místnosti. Mráz by je mohl poškodit. Dřevo ošetřete proti plísním.





  • Vlastní bazén na zahradě Dostupné nadzemní bazény Díky nízké ceně, jednoduchosti montáže jsou nadzemní bazény určeny širokému okruhu zájemců. Pokud máme na zahradě rovné místo, můžeme začít s jeho stavbou bez složitých příprav. Bazény mají ocelovou konstrukci, vodu drží vnitřní fólie. K dostání je kruhový tvar o průměru 3,5 až 5,49 metru a hloubce 0,92..
  • Jak vybrat vhodný květináč Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku. Vzhled a tvar nádoby Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme..
  • Jaké čerpadlo pro fontánu a vodopád? Čerpadlo do jezírka Pro běžnou zahradní nádrž pořídíme ponorné čerpadlo, které se snadno instaluje. Z bezpečnostních důvodů je nejvhodnější ponorné čerpadlo o výkonu 24 V. Čerpadlo nepokládáme přímo na dno, ale podložíme je několika cihlami. Pracuje tak, že nasává vodu přes čistič a vytlačuje ji hlavicí fontány nebo hadicí k vrcholu vodopádu...
  • Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..