Alternativní způsoby pěstování zeleniny



Mimo nejmodernějších způsobů pěstování zeleniny pomocí IoT a hydroponie, existují i další alternativní způsoby. Například akvaponie, vertikální zahradničení, a nebo aeroponie.

Všechny tyto alternativní způsoby pěstování zeleniny jsou velmi účinné a mohou být použity v různých situacích, např. pokud máte omezený prostor nebo se snažíte minimalizovat svou spotřebu vody.

Co je akvaponie

Akvaponie je symbiotický systém, který kombinuje pěstování rostlin s chovem ryb. V tomto systému jsou ryby chovány v nádrži, kde vytvářejí odpadní látky, které jsou následně použity jako živiny pro rostliny. Rostliny jsou pěstovány v hydroponickém systému, který se nachází nad nádrží s rybami. Tento systém je velmi účinný, protože ryby a rostliny se navzájem podporují.

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení

Vertikální zahradničení je způsob pěstování rostlin na vertikálních plochách, jako jsou stěny, ploty nebo dokonce strop. Rostliny jsou pěstovány v nádobách umístěných na vertikálních konstrukcích, které jsou napojeny na zavlažovací systém. Tento způsob pěstování je velmi výhodný pro ty, kteří mají omezený prostor, ale chtějí pěstovat svou vlastní zeleninu.

Pěstování rostlin pomocí aeroponie

Aeroponie je způsob pěstování rostlin bez půdy nebo substrátu. Rostliny jsou zavěšeny v uzavřeném prostoru, kde jsou kořeny postřikovány roztokem živin a vody. Tento způsob pěstování je velmi účinný a spotřebuje méně vody než jiné způsoby pěstování. Navíc rostliny rostou rychleji a jsou méně náchylné k chorobám, protože kořeny nejsou vystaveny půdě.






  • 10 nápadů na pěstování okurek Okurky jsou oblíbenou zeleninou v mnoha zahradách a mají široké využití v kuchyni. Pokud hledáte inspiraci, jak pěstovat okurky netradičním způsobem, zde je 10 kreativních nápadů, které můžete zvážit pro vaši zahrádku. Vertikální zahrada nebo okurková stěna Okurky jsou ideální pro vertikální pěstování. Vytvořte podpůrnou konstrukci, jako jsou bambusové tyče..
  • Pěstební plán K čemu je dobrý pěstební plán Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě. Na..
  • Salát – listová zelenina Salát je oblíbená listová zelenina. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek. Jedná se o jednoletou rostlinu. Pro pěstování salátu jsou nejlepší teploty kolem 20 °C, při větším teple rostliny rychle vybíhají do květu. Druhy salátů Hlávkový salát máslový – listy jsou hladké s výrazným středním žebrem. Barva listů je zelená,..
  • Lebeda zahradní Lebedu zahradní je možné v kuchyni upravovat podobně jako špenát. Pěstování lebedy zahradní Lebedu zahradní vyséváme v postupných intervalech od poloviny srpna do řádků 30 až 40 cm vzdálených od sebe. Pro jarní sklizeň vyséváme v březnu. Po vzejití rostlinky vyjednotíme na 20 cm. Lebeda zahradní je oproti špenátu výnosnější, chuťově lahodnější a..