Jak zabránit praskání rajčat?
Praskání rajčat může být problémem pro zahradníky a pěstitele rajčat. Tento jev se obvykle vyskytuje během růstu a dozrávání rajčat, ačkoli může být způsoben více faktory. Prasklé plody nejen kazí estetický vzhled rajčat, ale mohou také zvýšit náchylnost k infekcím a plísňovým onemocněním. Následující článek vám přináší několik tipů, jak zabránit praskání rajčat a dosáhnout zdravých a celistvých plodů.
Rovnoměrná zálivka rajčat a ochrana před deštěm
Nerovnoměrná zálivka je jedním z hlavních faktorů praskání rajčat. Příliš rychlý nárůst vlhkosti může způsobit praskání slupky. Udržujte pravidelnou a rovnoměrnou zálivku, abyste minimalizovali stresové změny vodního režimu rostlin.
Pokud očekáváte déšť, můžete použít přístřešky nebo fólie, abyste zabránili přímému kontaktu dešťových kapek s plody. To může minimalizovat rychlé zvýšení vlhkosti na povrchu rajčat a snížit praskání.
Mulčování rostlin rajčat a postupné zvyšování zálivky
Pokrytí půdy mulčem, jako je sláma nebo seno, pomáhá udržovat rovnoměrnou vlhkost a teplotu půdy. To může snížit riziko praskání rajčat tím, že eliminuje extrémní kolísání podmínek.
Během dozrávání rajčat můžete postupně snižovat frekvenci zálivky, ale zvyšovat její intenzitu. To umožní plodům pomalu zvykat na nižší vlhkost a sníží riziko praskání.
Výběr vhodných odrůd
Některé odrůdy rajčat jsou náchylnější k praskání než jiné. Při výběru odrůd zvažte ty, které jsou odolnější vůči praskání a mají pevnější slupku.
Ochrana před sluncem a vyvážená výživa
Přímé a intenzivní sluneční záření může způsobit náhlé zahřátí povrchu rajčat a následné praskání. Použijte stínící sítě nebo jinou ochranu, aby se snížilo sluneční záření na plody. Správná výživa rostlin může pomoci posílit slupku rajčat a snížit riziko praskání. Zajistěte, aby rostliny dostávaly vyvážené množství živin, zejména vápníku.
- Problémy při pěstování mrkve v zahradě Mrkev, s její sladkou chutí a bohatou výživou, je oblíbenou zeleninou, která se často pěstuje v našich zahradách. Nicméně, pěstování mrkve může přinést své vlastní výzvy a problémy. Zde se podíváme na některé běžné problémy, se kterými se můžete setkat při pěstování mrkve a jak s nimi účinně zápasit. Špatná půda..
- Rady pro pěstování okurek Okurky jsou v současné době vyhledávanou zeleninou. Obsahují více jak 95% vody a jen minimum kalorií – jsou tak vhodné pro udržení hmotnosti nebo k jejímu snížení. Okurky dodávají organismu cenné látky a vlákninu. Jak předpěstovat okurky Výsev okurek přímo na záhon provádíme koncem dubna a počátkem května, vždy po přechodu posledních..
- Jak pěstovat ředkvičky Ředkvičky jsou typickou plodinou jarních měsíců. Vyznačují se krátkou vegetační dobou a vyhovuje jim chladné počasí. Při teplém letním počasí dochází k vybíhání do květu a nevytvoří se bulva. Na jaře můžeme vysévat všechny odrůdy. Nejranější ředkvičkou je odrůda Faraon, kterou lze vysévat do skleníku i na záhony. Jasně červené bulvičky..
- Pěstování listové zeleniny Listová zelenina je nedílnou součástí zdravé stravy. Má velkou dietetickou hodnotu, protože listy obsahují vitamíny C a B, karoten a podporují chuť k jídlu. K nejsnadněji pěstované listové zelenině patří hlávkový salát, ledový salát nebo listový salát. Dále pak štěrbák, pekingské zelí, čekanka hlávková, kozlíček polní, špenát zelný, mangold nebo lebeda zahradní...