Rady pro pěstování okurek



Okurky jsou v současné době vyhledávanou zeleninou. Obsahují více jak 95% vody a jen minimum kalorií – jsou tak vhodné pro udržení hmotnosti nebo k jejímu snížení. Okurky dodávají organismu cenné látky a vlákninu.

Jak předpěstovat okurky

Výsev okurek přímo na záhon provádíme koncem dubna a počátkem května, vždy po přechodu posledních jarních mrazů. Dřívější výsevy je nutné chránit netkanou textilií. Vyseté osiva vzchází asi za 7 až 10 dní, v závislosti na teplotě půdy a vzduchu.

Takto můžeme vysévat jak salátové okurky, tak i nakládačky. Pokud se rozhodneme salátové okurky předpěstovat, dosáhneme dřívější sklizně.

Pěstování okurek

Pěstování okurek

Jak předpěstovat sadbu okurek

Výsev se provádí do květináčků nebo truhlíků s výsevním substrátem. Za 7 až 10 dní mají vzejité rostlinky děložní lístky a můžeme je přesadit do sadbovačů nebo větších květináčů o velikosti cca 8 cm. Po dvou až třech týdnech má sadba až 3 pravé listy a je připravena k výsadbě na venkovní záhon.

Optimální teplota pro pěstování okurek se pohybuje mezi 15 až 20 °C.





  • Pěstování ledového salátu Zvláštní formou salátu je ledový salát. Od obyčejného hlávkového salátu se liší bublinatými, křehkými listy, které mají většinou silně zvlněný nebo kadeřavý okraj. Hlávka je podstatně větší a podle odrůdy dosahuje hmotnosti 500 až 800 g. Ledový salát potřebuje ke svému vývoji asi o 14 dnů delší dobu než hlávkový..
  • Jak mít u póru dlouhé bílé stvoly Prodloužení bílého stvolu u póru Chceme-li prodloužit bílý stvol póru, vysazujeme sazenice póru do brázd a zahrnujeme je postupně. Za vegetace ještě k rostlinám přihrnujeme zeminu. Podzimní přihrnutí pomůže póru dobře přezimovat. Po sklizni póru dobře uchováme chuť i barvu buď sušením, nebo mražením nudliček, které nakrájíme napříč stvolu. Jak pěstovat..
  • Rozmístění zeleniny na záhonech aneb jak využít záhony po celý rok Při sázení zeleniny na záhony je třeba dodržovat zásady správného střídání plodin – dosáhneme tím zdravé zeleniny bez škůdců. Jaká jsou pravidla pro střídání plodin? Všechny rostliny vyžadují ke správnému růstu živiny, ale liší se v nárocích na jejich množství. Např. na záhonech vyhnojených kravským hnojem můžeme pěstovat zelí, květák, kapustu,..
  • Pěstujeme rajčata Rajčata potřebují pro úspěšné pěstování záhon v teplé slunečné poloze, chráněné proti studeným větrům. Nejlépe tedy polohu chráněnou např. zdí nebo vyššími rostlinami. Vyžadují úrodnou, dobře propustnou a snadno záhřevnou půdu. Rajčata sázíme teprve tehdy, když nehrozí pozdní jarní mrazíky. Nejvíce se pěstují hybridní tyčková rajčata. Rajčata sázíme do sponu 50..