Rady pro pěstování okurekOkurky jsou v současné době vyhledávanou zeleninou. Obsahují více jak 95% vody a jen minimum kalorií – jsou tak vhodné pro udržení hmotnosti nebo k jejímu snížení. Okurky dodávají organismu cenné látky a vlákninu.

Jak předpěstovat okurky

Výsev okurek přímo na záhon provádíme koncem dubna a počátkem května, vždy po přechodu posledních jarních mrazů. Dřívější výsevy je nutné chránit netkanou textilií. Vyseté osiva vzchází asi za 7 až 10 dní, v závislosti na teplotě půdy a vzduchu.

Takto můžeme vysévat jak salátové okurky, tak i nakládačky. Pokud se rozhodneme salátové okurky předpěstovat, dosáhneme dřívější sklizně.

Pěstování okurek

Pěstování okurek

Jak předpěstovat sadbu okurek

Výsev se provádí do květináčků nebo truhlíků s výsevním substrátem. Za 7 až 10 dní mají vzejité rostlinky děložní lístky a můžeme je přesadit do sadbovačů nebo větších květináčů o velikosti cca 8 cm. Po dvou až třech týdnech má sadba až 3 pravé listy a je připravena k výsadbě na venkovní záhon.

Optimální teplota pro pěstování okurek se pohybuje mezi 15 až 20 °C.


  • Kterou zeleninu vysévat v červnu a v průběhu léta? Některé druhy zeleniny můžeme na záhony vysévat i v průběhu června. Vysazujeme je na místa, která se uvolnila po raných druzích. Vysévání zeleniny v červnu Karotka patří k zelenině, kterou vyséváme ještě v červnu. Stejně tak i řepu salátovou, u které nám narostou malé křehké bulvičky. Další zeleninou vhodnou pro pozdní výsev je..
  • Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
  • Jak mít u póru dlouhé bílé stvoly Prodloužení bílého stvolu u póru Chceme-li prodloužit bílý stvol póru, vysazujeme sazenice póru do brázd a zahrnujeme je postupně. Za vegetace ještě k rostlinám přihrnujeme zeminu. Podzimní přihrnutí pomůže póru dobře přezimovat. Po sklizni póru dobře uchováme chuť i barvu buď sušením, nebo mražením nudliček, které nakrájíme napříč stvolu. Jak pěstovat..
  • Skleníky na zahradě Skleník na zahradě vylepší klimatické podmínky, urychlí růst zeleniny a předpěstování sadby květin na záhony nebo do okenních truhlíků. Zásady při výběru skleníku Při výběru, nákupu nebo umístění skleníků lze udělat mnoho chyb, které výsledek pěstování negativně ovlivní. Proto je dobré dodržet některé zásady. Nejdříve si dobře promyslíme, které rostliny..