Přesazování pokojových rostlinNejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je březen.

Kdy přesazujeme pokojové rostliny?

Pokojové rostliny přesazujeme v okamžiku, kdy je květináč plný kořenů a je tak již nedostatečný. Poznáme to tak, že kořeny nadzvedávají půdu.

Jak velký květináč zvolit?

Při přesazování volíme květináč cca o 2 až 3 cm větší, než je původní. Každý květináč by měl mít na dně odtokový otvor pro přebytečnou vodu. Některé květináče mají několik takovýchto otvorů. Pokud je v květináči pouze jeden otvor, položíme na něj malý kamínek nebo hliněný střep, aby nedošlo k ucpání hlínou a tím by otvor přestal být funkční.

Fialka - pokojová květina

Fialka – pokojová květina

Jaký zvolit substrát pro pokojové rostliny?

V dnešní době jsou k dostání speciálně namíchané substráty pro pokojové rostliny. Sice je cena vyšší než u univerzálních substrátů, ale tato investice se nám vyplatí v podobě krásně rostoucích rostlin.

Jak přesazovat pokojové rostliny

Po vyjmutí rostliny ze starého květináče odrolíme částečně substrát a zakrátíme kořeny. Trsy můžeme rozdělit na několik kusů. Rostlinu vždy sázíme stejně hluboko, jak byla v původním květináči. Místo mezi balem a květináčem vysypeme novým substrátem, který pečlivě umačkáváme. Důkladně zalijeme, přebytečnou vodu necháme odtéct. S přihnojováním nově zasázených pokojových rostlin začneme až cca za 3 týdny.


  • Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica) Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy. Pěstování kávovníku Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek..
  • Vánoční hvězda – atraktivní dekorace do bytu Vánoční hvězda neboli Poinsettia má atraktivní květy v barvě červené, růžové nebo bílé. Jsou to ve skutečnosti vybarvené listy květenství. Vydrží barevné dva až šest měsíců. Co je potřeba udělat, abychom se mohli těšit z jejich krásy co nejdéle? Na co si dát pozor při nákupu vánoční hvězdy? Zkontrolujeme, zda žlutozelené květy..
  • Postup při pěstování hvězdníku Jak sázet cibuli hvězdníku Rašící cibuli hvězdníku sázíme do květináče většího asi o 3 cm než cibule tak, aby nad povrchem zeminy vyčnívala z jedné třetiny až poloviny. Hvězdník pěstujeme v lehké směsi kompostu, drnovky a listovky s přídavkem písku. Přesazování hvězdníku Rostlinu během růstu nepřesazujeme. Při správném pěstování léty zvětšuje cibuli, proto..
  • Druhy begonií ozdobných listem Begonie královská (Begonia rex) vyniká bohatostí barev. Listy jsou poměrně velké. U některých kultivarů dosahují až třiceti centimetrů délky. Při přesazení nesmíme rostlinu umístit hlouběji, protože by mohlo začít zahnívat srdéčko. Begonia boweri je další často pěstovanou begonií. Původní druh pochází z Mexika. Velmi pěkné jsou světle zelené zřasené listy s černými..