Přesazování pokojových rostlinNejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je březen.

Kdy přesazujeme pokojové rostliny?

Pokojové rostliny přesazujeme v okamžiku, kdy je květináč plný kořenů a je tak již nedostatečný. Poznáme to tak, že kořeny nadzvedávají půdu.

Jak velký květináč zvolit?

Při přesazování volíme květináč cca o 2 až 3 cm větší, než je původní. Každý květináč by měl mít na dně odtokový otvor pro přebytečnou vodu. Některé květináče mají několik takovýchto otvorů. Pokud je v květináči pouze jeden otvor, položíme na něj malý kamínek nebo hliněný střep, aby nedošlo k ucpání hlínou a tím by otvor přestal být funkční.

Fialka - pokojová květina

Fialka – pokojová květina

Jaký zvolit substrát pro pokojové rostliny?

V dnešní době jsou k dostání speciálně namíchané substráty pro pokojové rostliny. Sice je cena vyšší než u univerzálních substrátů, ale tato investice se nám vyplatí v podobě krásně rostoucích rostlin.

Jak přesazovat pokojové rostliny

Po vyjmutí rostliny ze starého květináče odrolíme částečně substrát a zakrátíme kořeny. Trsy můžeme rozdělit na několik kusů. Rostlinu vždy sázíme stejně hluboko, jak byla v původním květináči. Místo mezi balem a květináčem vysypeme novým substrátem, který pečlivě umačkáváme. Důkladně zalijeme, přebytečnou vodu necháme odtéct. S přihnojováním nově zasázených pokojových rostlin začneme až cca za 3 týdny.


  • Nematanthus gregarius, pokojová květina Nematanthus gregarius je zajímavá převislá rostlina. Jedná se o stálezelený, pěkně rozprostřený keřík, který má lesklé a dužnaté drobné lístky. Pěstování Nematanthus gregarius Nafouklé trubkovité květy jsou oranžové a žluté, rostlina kvete po celé léto. Nesnáší přímý úpal, a proto ji umisťujeme do částečného stínu. V zimě by teplota neměla klesnout pod..
  • Jak vypěstovat kávovník (Coffea arabica) Kávovník pochází z Etiopie, později se dostal do Jižní Ameriky, kde se dodnes produkuje nejvíce kávy. Pěstování kávovníku Kávovník můžeme v našich podmínkách pěstovat jako pokojovou rostlinu na okenním parapetu. K vypěstování mladé rostlinky potřebujeme čerstvá nepražená zrna, která lze zakoupit. Zrna vyklíčí při teplotě 20 °C až 25 °C, pro růst rostlinek..
  • Tvarování a řez bonsají Tvarování bonsají Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem. Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit..
  • Guzmánie – broméliovitá rostlina Guzmánie je další z rodiny broméliovitých, která se stala oblíbenou pokojovou rostlinou. Kvetoucí Guzmánie Vlastní květy jsou drobné a nenápadné, ale listeny jsou zpravidla zbarvené výrazně červeně. V poslední době se objevují na trhu rostliny i s listeny žlutými, oranžovými, růžovými a fialovými. Koupíme-li si kvetoucí rostlinu, můžeme se po dlouhou dobu radovat..