Přesazování pokojových rostlinNejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je březen.

Kdy přesazujeme pokojové rostliny?

Pokojové rostliny přesazujeme v okamžiku, kdy je květináč plný kořenů a je tak již nedostatečný. Poznáme to tak, že kořeny nadzvedávají půdu.

Jak velký květináč zvolit?

Při přesazování volíme květináč cca o 2 až 3 cm větší, než je původní. Každý květináč by měl mít na dně odtokový otvor pro přebytečnou vodu. Některé květináče mají několik takovýchto otvorů. Pokud je v květináči pouze jeden otvor, položíme na něj malý kamínek nebo hliněný střep, aby nedošlo k ucpání hlínou a tím by otvor přestal být funkční.

Fialka - pokojová květina

Fialka – pokojová květina

Jaký zvolit substrát pro pokojové rostliny?

V dnešní době jsou k dostání speciálně namíchané substráty pro pokojové rostliny. Sice je cena vyšší než u univerzálních substrátů, ale tato investice se nám vyplatí v podobě krásně rostoucích rostlin.

Jak přesazovat pokojové rostliny

Po vyjmutí rostliny ze starého květináče odrolíme částečně substrát a zakrátíme kořeny. Trsy můžeme rozdělit na několik kusů. Rostlinu vždy sázíme stejně hluboko, jak byla v původním květináči. Místo mezi balem a květináčem vysypeme novým substrátem, který pečlivě umačkáváme. Důkladně zalijeme, přebytečnou vodu necháme odtéct. S přihnojováním nově zasázených pokojových rostlin začneme až cca za 3 týdny.


  • Pěstování bonsají Bonsaje Bonsaje patří mezi nejkrásnější živé ozdoby nejen bytů, ale i zahrad, balkónů a teras. Jsou to vlastně miniaturizované stromy podle japonské typologie, vytvořené na základě pozorování stromů v přírodě tak, jak je vidíme v nejrůznějších podmínkách a v různých situacích. Aby vynikla krása a tvar pěstované rostliny, potřebujeme pěknou bonsajovou misku. Ale..
  • Échmea (Aechmea fasciata) – pěstování a péče Échmea je broméliovitá rostlina, kterou můžeme pěstovat v nádobě, přestože v přírodě roste epifytně. Zasadíme ji do lehké směsi rašeliny a listovky. Échmea patří k snadno pěstovatelným broméliím. Jak kvete Échmea Velké, tuhé, sytě zelené listy jsou pokryté voskovými šupinkami a dávají rostlině šedozelený vzhled. Ze středu růžice vyrůstá velmi atraktivní růžové květenství...
  • Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..
  • Jak pěstovat brambořík Český název pro brambořík zcela přesně vystihuje, jak vypadá hlíza. Některé druhy bramboříků mají kořeny jen na vrchu hlízy, jiné po celém povrchu, na spodu rostliny. Právě toto uspořádání kořenů u bramboříků je důležitým rozlišovacím znamením. Doma pěstovaný brambořík má rád teplotu kolem 15 °C a snáší rozptýlené světlo. Odkvétající..