Přesazování pokojových rostlin



Nejlepší dobou pro přesazování pokojových rostlin je březen.

Kdy přesazujeme pokojové rostliny?

Pokojové rostliny přesazujeme v okamžiku, kdy je květináč plný kořenů a je tak již nedostatečný. Poznáme to tak, že kořeny nadzvedávají půdu.

Jak velký květináč zvolit?

Při přesazování volíme květináč cca o 2 až 3 cm větší, než je původní. Každý květináč by měl mít na dně odtokový otvor pro přebytečnou vodu. Některé květináče mají několik takovýchto otvorů. Pokud je v květináči pouze jeden otvor, položíme na něj malý kamínek nebo hliněný střep, aby nedošlo k ucpání hlínou a tím by otvor přestal být funkční.

Fialka - pokojová květina

Fialka – pokojová květina

Jaký zvolit substrát pro pokojové rostliny?

V dnešní době jsou k dostání speciálně namíchané substráty pro pokojové rostliny. Sice je cena vyšší než u univerzálních substrátů, ale tato investice se nám vyplatí v podobě krásně rostoucích rostlin.

Jak přesazovat pokojové rostliny

Po vyjmutí rostliny ze starého květináče odrolíme částečně substrát a zakrátíme kořeny. Trsy můžeme rozdělit na několik kusů. Rostlinu vždy sázíme stejně hluboko, jak byla v původním květináči. Místo mezi balem a květináčem vysypeme novým substrátem, který pečlivě umačkáváme. Důkladně zalijeme, přebytečnou vodu necháme odtéct. S přihnojováním nově zasázených pokojových rostlin začneme až cca za 3 týdny.





  • Pokojová rostlina Tenura (Sansevieria trifasciata) Tenura se považuje za staromódní rostlinu, i když právě ta výborně snáší suché ovzduší našich bytů. Sotva nalezneme odolnější pokojovou rostlinu, než je Tenura, pocházející z Nigérie. Ať jde o původní druh, o pěstovanou formu „Laurentii“ se žlutě lemovanými listy nebo o nízké kultivary „Hahnii“ a „Golden Hahnii“ (listy mají okraje..
  • Campanula carpatica – zvonek jako pokojová květina Campanula carpatica bývala květina našich babiček. V dnešní době tento krásný převislý zvonek opět získává na oblibě. Pěstování zvonku Campanula je světlomilná rostlina, která ve stínu sice dobře roste, ale špatně kvete. V létě musíme dávat pozor na přílišný sluneční úpal, který také nesnáší. S tím souvisí i nutnost jejího umístění u okna,..
  • Sázení a zálivka bonsají Postup sázení bonsají Na dno bonsajové misky dáme nejprve na odtokové otvory hustou síťku, anebo větší kámen, pak nasypeme asi 1 cm vysokou drenážní vrstvu hrubšího písku jako drenáž, dáme slabší vrstvu navlhčeného substrátu, na něj umístíme stromek a kořeny pečlivě rozprostřeme. Jednou rukou stromek přidržíme a druhou zasypáváme kořeny..
  • Bonsaje – volba misky a půdy Volba nádoby a úprava stromu Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší. Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů...