Kompostování a recyklace odpadů v zeleninové zahraděPráce v  zeleninové zahradě je nejen o pěstování chutných plodů, ale také o péči o půdu a životní prostředí kolem nás. Kompostování a recyklace odpadů jsou klíčové prvky udržitelného zemědělství, které nejenže snižují zátěž skládek, ale také přispívají k bohatším a živějším půdním podmínkám. Jak efektivně využívat kompostování a recyklaci odpadů v zeleninové zahradě?

Kompostování: Přirozený proces zpracování organického odpadu

Kompostování je proces rozkladu organického materiálu, jako jsou zbytky ze zahrádky, kuchyňský odpad, listí a podobně, do výživné hmoty známé jako kompost. Jak začít?

Zvolte vhodné místo – vyberte dobře odvodněné místo, kde bude kompostovací hromada umístěna. Může to být například kompostovací nádoba nebo jednoduchá hromada na zemi.

Zbývající rostlinné materiály – po sklizni nebo prořezávání rostlin použijte zbytky rostlin jako základ pro kompost. Můžete použít listí, stonky, větve a další organické zbytky. Můžete také přidávat organický odpad z kuchyně, jako jsou zbytky ovoce, zeleniny, kávové sedliny a čaje. Vyhýbejte se tukům, olejům a masu.

Otočení kompostu – občas kompost otáčejte, aby se vzduch dostal ke každé části hromady. To urychlí rozklad a zajištění správné vlhkosti. Během několika měsíců až roků se vaše organické materiály promění v tmavou půdu plnou živin. Tuto půdu můžete použít jako hnojivo pro své rostliny.

Kompost

Kompost

Recyklace odpadů v zeleninové zahradě

Recyklace odpadů v zahradě zahrnuje opětovné využití materiálů, které by jinak končily na skládkách. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

Materiály na mulčování – listí, tráva a další zbytky zahrádky mohou být použity jako mulč, který chrání půdu před vysycháním, zlepšuje půdní strukturu a potlačuje růst plevelů.

Pálení – pálení zbytků rostlin může znečišťovat ovzduší a je neefektivní. Raději je využijte pro kompost nebo mulč.

Ochrana zvěře – větve a větší výhonky mohou být použity k vytvoření přírodních plotů nebo úkrytů pro drobnou zvěř.

Zachování biodiverzity – nechte některé rostliny vykvést a následně dozrát semena. Ty mohou sloužit jako potrava pro ptáky nebo nové rostliny v příštím roce.

Sběr dešťové vody – recyklujte vodu tím, že sbíráte dešťovou vodu ze střechy do nádob a používáte ji k závlaze zahrady.


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVEN Práce na zahradě v červnu U skleníkových okurek dbáme na pravidelné zalévání, hnojení a také na regulaci teploty vzduchu. Toto přispěje k dobrému růstu. Skleníková rajčata mají vysokou potřebu živin a je třeba je od začátku června každý týden hnojit. Do půli června vyséváme pozdní květák, který má stihnout narůst do..
  • Pěstování kukuřice cukrové Kukuřice cukrové (Zea mays var. Saccharata) se daří pouze na výsluní a v živinami bohatých středních půdách. Studené, mokré půdy jsou pro kukuřici cukrovou naprosto nevhodné. Můžete ji pěstovat v 1. i 2. trati, protože snáší i čerstvý hnůj, zarytý na podzim. Pěstujete-li kukuřici cukrovou na záhonech, musí být řádky 60 cm..
  • Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..