Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LISTOPAD a PROSINEC



Zeleninová zahrada v listopadu

V průběhu listopadu vypustíme vodu ze zahradních nádrží, aby silnějšími mrazy neutrpěly škodu a nepopraskaly.

Před nástupem silnějších mrazů musíme odstavit a vyprázdnit zahradní vodovody. Zejména ty, které nejsou zaizolovány a trubky vedou ve venkovních prostorách.

Koncem listopadu poskytneme zimní krytí venkovnímu salátu. Přikrýváme chvojím, aby nemohlo působit zimní slunce.

Vinná réva často trpí při velmi silných mrazech. Proto ji můžeme chránit slámou nebo smrkovým chvojím.

Vinná réva

Vinná réva

Všechny ovocné stromy musíme nejpozději do konce listopadu zabezpečit před okusem divokých zvířat.

Na podzim je vhodná doba pro výsadbu maliníku. Ihned po výsadbě jej seřízneme, abychom podpořili rašení nových výhonů.

Práce na zahradě v prosinci

Pokud plánujete rytí na záhonech, na kterých již leží sníh, nesmíte jej zarýt. Zarytí sníh má za následek pomalé ohřívání půdy na jaře. Proto sníh před rytím musíme z povrchu půdy odhrábnout.

Uskladněnou zeleninu a ovoce pravidelně každý týden kontrolujeme, zda nedošlo k poškození. Poškozené nebo nahnilé plody odstraňujeme.

ROK V ZAHRADĚ – listopad, prosinec, leden





  • Jak poznat, že je kompost hotový (zralý)? Zkouška zralosti kompostu Kvalitní kompost nepoškozuje semena a kořeny citlivých kultur. Jednoduchý návod na zkoušku zralosti kompostu provedeme tak, že nižší nádobu naplníme kompostem a osejeme jej semínky řeřichy. Pokud dosáhneme šestý den od zasetí můžeme řeřichu sklízet, jedná se o dobrý, zralý kompost. Pokud řeřicha neklíčí, kompost není zralý...
  • Ovocné stromy a zelené hnojení Sázení zeleného hnojení pod ovocné stromy Zelené hnojení můžeme praktikovat i pod ovocnými stromy. Zejména se v takovém prostředí uplatní peluška (hrách rolní), vikev, hořčice bílá, pohanka, svazenka, jetel plazivý – bílý, jílek mnohokvětý – italský, jílek jednoletý. Rostliny zaryjeme do půdy až na jaře, přes zimu totiž jejich porost ochraňuje..
  • Padání rostlin a stísněné rostliny Padání mladých rostlin Příznaky: u semenáčků a řízkovanců začínají hnědnout kořenové krčky, mladé rostliny pak začnou přepadat a hynou. Je to typický příznak výskytu houbové choroby. Co dělat: použijeme dezinfikovaný substrát pro množení, v řídkém výsevu a v mírné vlhkosti substrátu. Při prvních příznacích choroby odstraníme napadené rostliny, zlepšíme větrání a snížíme..
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...