Květen v okrasné zahradě



Práce v okrasné zahradě během května

Pivoňky, u kterých se během května přestaly vyvíjet poupata, jsou většinou napadena plísní. Tato choroba se vyskytuje za chladného a vlhkého počasí. Všechny napadené části rostliny ořežeme a spálíme.

V květnu vysazujeme dvouletky a letničky. Letničkami zaplňujeme prázdná místa v zahradě a místa po zatažených tulipánech.

Afrikány a ostálky sázíme na venkovní záhony až po 20. květnu, protože jsou velmi choulostivé na sebemenší mrazík. Navíc potřebují prohřátou půdu.

U keřových a stromkových růží se často vyvíjejí vlky, které vyrážejí z podnože. Jedná se o plané výhony, které nekvetou a oslabují rostlinu. Odřízneme je hned, jakmile je objevíme.

Pěstování růží v květnu

Pěstování růží v květnu

Jehličnany s pevným kořenovým balem můžeme vysazovat až do půlky května. Po výsadbě je chráníme před sluncem a pravidelně zaléváme, abychom usnadnily ujmutí rostlin.

Od poloviny května vysazujeme pampas dvoudomý a ostatní okrasné trávy.

Ve druhé polovině května vysazujeme již jen hrnkované trvalky s kořenovým balem.

ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen






  • Druhy okrasných trav a jak je pěstovat? Kostřavy (Festuca) jsou nízké trávy, dorůstají do výšky cca 15 až 25 cm. Jsou vhodné především pro plošnou výsadbu dekorativního travního koberce. Kostřavy nejsou na stanoviště příliš vytrvalé, proto se doporučuje zpravidla po třech letech jejich trsy rozdělit a znovu vysadit. Květenství, která nejsou příliš dekorativní, po odkvětu ostříháme. Třeslice..
  • Krásné květy hortenzií Hortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství..
  • Vysévání letniček Vyséván a pěstování letniček Většinu letniček je třeba předpěstovat, jen některé se vysévají přímo na záhon (např. slunečnice, povíjnice, ostrožky, dvoutvárky). Informace o termínu výsevu najdete na sáčku s osivem. Jak vysévat letničky? Do výsevní misky dáme výsevní substrát, semena letniček dáváme v pravidelných intervalech nebo je jemně rozptýlíme. Substrát..
  • Okrasné dřeviny na podzim – barevné listy Žluté listy na podzim Mezi dřeviny, kterým se před opadem listy vybarvují výrazně dožluta, patří zejména břízy, lípy, javory, modříny, dřezovce. Estetický účinek poskytuje jak pohled do jejich koruny prozářené sluncem, tak na zelený, krátce sestřižený trávník s listím opadlým pod korunou stromů. Oranžové a červené listy na podzim Oranžově,..