Květen v okrasné zahraděPráce v okrasné zahradě během května

Pivoňky, u kterých se během května přestaly vyvíjet poupata, jsou většinou napadena plísní. Tato choroba se vyskytuje za chladného a vlhkého počasí. Všechny napadené části rostliny ořežeme a spálíme.

V květnu vysazujeme dvouletky a letničky. Letničkami zaplňujeme prázdná místa v zahradě a místa po zatažených tulipánech.

Afrikány a ostálky sázíme na venkovní záhony až po 20. květnu, protože jsou velmi choulostivé na sebemenší mrazík. Navíc potřebují prohřátou půdu.

U keřových a stromkových růží se často vyvíjejí vlky, které vyrážejí z podnože. Jedná se o plané výhony, které nekvetou a oslabují rostlinu. Odřízneme je hned, jakmile je objevíme.

Pěstování růží v květnu

Pěstování růží v květnu

Jehličnany s pevným kořenovým balem můžeme vysazovat až do půlky května. Po výsadbě je chráníme před sluncem a pravidelně zaléváme, abychom usnadnily ujmutí rostlin.

Od poloviny května vysazujeme pampas dvoudomý a ostatní okrasné trávy.

Ve druhé polovině května vysazujeme již jen hrnkované trvalky s kořenovým balem.

ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen


  • Umístění a přihnojování bonsají Kam umístit venkovní a pokojové bonsaje Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů. Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Clerodendrum Rok v..
  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..