Jak na pěstování jahod



Jahody patří vedle třešní k nejranějšímu ovoci sklízenému na našich zahradách. Jsou oblíbené pro svou lahodnou chuť. Obsahují značné množství vitamínu C.

Pro pěstitele mají jahody tu výhodu, že je lze pěstovat v nejrůznějších klimatických podmínkách. Po výsadbě v polovině léta můžeme plody sklízet již v červnu příštího roku.

Předpoklady dobré úrody jahod

Přestože jahodník lze pro jeho dobrou přizpůsobivost pěstovat téměř ve všech oblastech, nejlepších výsledků docílíme v teplejších lokalitách s přiměřeným množstvím srážek. Nejvhodnější jsou půdy lehčí až středně těžké, mírně kyselé, bohaté na humus a živiny. Úspěch při pěstování jahod závisí také na výběru vhodné odrůdy podle doby zrání a kvality plodů, na dobře vyvinuté a zdravé sadbě, na správné a včasné výsadbě a na pečlivém ošetřování a ochraně rostlin po celé vegetační období.

Jak na pěstování jahod

Jak na pěstování jahod

Nároky na péči

Jednou z podmínek dobré úrody jahod je úspěšné přezimování rostlin. V některých letech dlouhotrvající holomrazy můžou poškodit listy. Na jaře odstraníme suché listy, přihnojíme plnými hnojivy, okopeme, odplevelíme a pravidelně zaléváme.

Zalévání jahod

Zalévání jahod je důležité zejména po odkvětu, kdy se tvoří plody. Zálivka by měla být méně častá, ale vydatná, nejlépe konví bez růžice ke kořenům rostlin. Kropení za teplého a dusného počasí podporuje hnilobu plodů.

Nastýlání kolem rostlin posečenou trávou, rozřezanou slámou nebo štěpkou z ovocných a okrasných dřevin dobře chrání půdu před nadměrným vysycháním a plody před znečištěním od hlíny a hnilobou.

Škůdce jahod – roztočník jahodníkový a plíseň

Jahodníky chráníme před roztočníkem jahodníkovým. Pokud jsou již rostliny napadené, vykopeme je a spálíme. Proti plísni je nejlepší prevencí pěstování odolných odrůd v dostatečném rozestupu.

Při pěstování jahod se snažíme minimalizovat použití chemických přípravků, protože plody jsou určené k přímé konzumaci.





  • Jak pěstovat meruňky Meruňky jsou sladké, šťavnaté, plné vitamínů a minerálů, což z nich činí vynikající volbu pro každou zahradu. Pokud plánujete pěstovat meruňky, zde jsou některé tipy a rady, které vám pomohou získat plodnou a zdravou úrodu. Jakou odrůdu meruňky vysadit Vyberte odrůdy, které jsou vhodné pro váš region a podnebí. Zvažte..
  • Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
  • Tipy pro pěstování vinné révy U vinné révy vylamujte fazochy (předčasné výhony) nebo je zkracujte na 2 až 5 listů. Záleží na tom, zdali je kordon vinné révy dobře zavětvený nebo ne. V mnoha případech je třeba trochu listoví, aby kordon získal zapojený vzhled. Odřízněte proto pouze naprosto přebytečné výhony. Vyvazování výhonů Vyvazujte a upravujte výhony..
  • Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..