Okrasná zahrada na jaře a uprostřed léta



Každý z nás se určitě rád dívá do zeleně zahrady a do pestré krásy květů. Někdy ta krása dá více práce, ale nemusí to být vždy.

Kombinace okrasných dřevin, pěkného, dobře ošetřovaného trávníku a trvalek je tou nejméně pracnou variantou.

Trávník je základ zahrady

Sebeupravenější a pestřejší zahrada se spoustou roztodivných druhů není dokonalá bez kvalitního trávníku. Od sekání nás nikdo neuchrání, ale práci usnadní mechanizace, které je na trhu velké množství. V parných letních dnech je třeba zavlažovat trávník, má-li být opravdu pěkný. Nesmíme zapomenout také na občasné přihnojení, nejlépe ve formě zálivky.

Čím zpestřit plochu kolem trávníku

Svěží zeleň trávníku je třeba doplnit květinami. Můžeme si pomoci letničkami na záhonech nebo i v mísách. Umožní nám každý rok vzhled měnit. Jeden rok může být modrofialová, příště třeba růžová a bílá nebo pestrá.

Vlčí bob, oblíbená trvalka

Vlčí bob, oblíbená trvalka

Trvalky nám sice tyto změny neumožní, ale zase je nemusíme každý rok pěstovat od semínka nebo sazeničky. A pokud si je vysadíme tak, aby se od jara do podzimu pěkně střídaly ve kvetení, máme po starosti a zahrádka je stále samý květ.

Kosatec síťkovaný

Kosatec síťkovaný

Jaro bývá na květy poměrně bohaté. Rozkvetou okrasné cibuloviny, čemeřice, bergénie, primule, kamzičníky, sasanky, zběhovce, později srdcovky, orlíčky, vlčí boby, máky, kosatce, pivoňky a kohoutek chalcedonský. Mnohdy právě během teplejšího a suššího července naše trvalky odkvetou a zbývá jen zeleň listů. A to bychom se na to podívali, aby uprostřed léta zahrádka nekvetla, právě když zde chceme trávit volné dny.





  • Jaké květináče použít do zahrady Máte dokonalý trávník a cestičky, přesto vám něco chybí? Možná by se hodilo umístit do prostoru jeden nebo dva květináče s krásnou solitérní květinou nebo skalničkami, které zahradu dovedou k dokonalosti. Každá okrasná zahrada by totiž měla mít zajímavé zákoutí s originální dekorací. A právě samostatně stojící květináče vám to mohou splnit. Než..
  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..
  • Jarní práce na zahradě – květen Sázení rajčat V květnu vysazujeme rajčata do volné půdy. Dáváme přednost silným nepřerostlým sazenicím. Do sázecí jámy je dáváme na šikmo, aby část stonku byla v zemi a pustila další kořeny. Při výsadbě zapíchneme do jamky tyčku, abychom později nenarušili kořenový bal. Péče o keře na jaře U šeříků a rododendronů odstraňujeme..