Pěstování kukuřice cukrové



Kukuřice cukrové (Zea mays var. Saccharata) se daří pouze na výsluní a v živinami bohatých středních půdách. Studené, mokré půdy jsou pro kukuřici cukrovou naprosto nevhodné. Můžete ji pěstovat v 1. i 2. trati, protože snáší i čerstvý hnůj, zarytý na podzim.

Pěstujete-li kukuřici cukrovou na záhonech, musí být řádky 60 cm daleko od sebe. Na normálním záhoně (1,2 metru) je tedy možné zasít jen dva řádky. Od okrajů ponechte prostor 30 cm. V rámci řádku byste rostliny neměli dávat blíž než 40 cm od sebe.

Sazenice kukuřice

Sazenice kukuřice

Vysévání kukuřice

Kukuřice cukrová je choulostivá vůči mrazu, a proto se nesmí vysévat před 20. květnem. Pouze obzvláště chráněné polohy umožňují výsev mezi 10. a 15. květnem. V tomto případě byste však měli hnízda okamžitě po zasetí opatřit ochranným poklopem. Na každém výsevním místě dejte mělce do půdy 4 semena. Po vzejití rostliny vyjednoťte tak, aby zůstaly v každém hnízdě jen dva nejsilnější semenáčky. U raných odrůd jsou možné následné výsevy až do 20. července.

Kukuřice jako větrolam

Kukuřice cukrová se velmi dobře hodí jako ochrana pro ty druhy zeleniny, které jsou citlivé na vítr. Typickými příklady jsou okurky, lilek vejcoplodý a paprika. Kukuřici cukrovou coby větrolam vysévejte poněkud hustěji. Dbejte na to, aby se výsevní místa ve druhé řadě kryla s mezerami v první řadě.

Předpěstování kukuřice

I v případě kukuřice cukrové se vyplatí předpěstovat si sadbu. Počátkem května vysévejte po dvou semenech do kořenáčů, jež umístíte do pařeniště. Ponechte si pouze silnější semenáčky. Po 20. květnu pak přikročte k výsadbě na vzdálenost 20 až 30 cm v řádku.





  • Jak se zbavit koček v zahradě? Jak omezit přítomnost koček v zahradě? Je důležité zdůraznit, že řešení problému se zbavováním koček v zahradě by mělo být humánní a etické. Snahou by mělo být najít řešení, které je šetrné ke zvířatům a zároveň ochrání zahradu. Ochranné rostliny Rostliny s ostrými nebo aromatickými listy mohou odradit kočky od vstupu..
  • Co je biodiverzita Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost. Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další. Biodiverzita a ekosystém Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody...
  • Které rostliny jsou vhodné jako zelené hnojivo Rostliny pěstované jako zelené hnojivo Vlčí bob žlutý – celoroční kultura, hluboko kypřící, obohacuje půdu dusíkem. Nevýhodou je, že roste pomalu. Vysévá se od dubna do září. Bob obecný – předkultura, hluboko kypřící, půdu obohacuje dusíkem. Tato rostlina může být příležitostně zimovzdorná. Vlčí bob vysazujeme od února do července. Svazenka..
  • Předpěstování sadby Jak předpěstovat sadbu Jestliže jsme se rozhodli v tomto čase pro předpěstování sadby, potřebujeme k tomu takové stanoviště, které má dostatek světla (okna a orientaci na jih), na stanovišti je nižší teplota, než je obvyklá v obytných místnostech. Jaká je optimální teplota pro předpěstování sadby? Optimální teplota pro předpěstování sadby u košťálovin a..